reklama
 
 

Letošní účet smogu: 15 dní se dalo dýchat, 35 nikoli

24. 2. 2011 19:55
Ostrava-Bartovice za 54 dní vyčerpala povolené překročení limitů na celý rok

Ostrava - Ostravská čtvrť Bartovice je prvním místem v zemi, které už vyčerpalo povolené překročení imisních limitů polétavého prachu na celý letošní rok.

Stačily k tomu necelé dva měsíce, přesně 50 dní.

Prachové částice smí překročit povolený limit maximálně 35krát v roce. V Ostravě-Bartovicích se to letos stalo už 19. února.

Vyplývá to z aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu o překročení imisních limitů. Ostravsko přitom v těchto dnech znovu dusí smog a velké podniky musely omezit výrobu. Například povolený denní limit prachových částic v ovzduší byl ve čtvrtek na 14 ze 16 měřících stanic překročen více než dvakrát.

"Nyní už byl tento lminit překročen čtyřicetrkát," upozornil Aktuálně.cz Radim Šrám z Ústavu expertimentální medicíny, který dlouhodobě sleduje vliv znečištěného ovzduší na zdraví lidí.

Ostravsko znovu rekordmanem

Vzhledem k tomu, že letošní zima ještě neskončila a další smogové situace nastanou na konci roku, lze předpokládat, že se Bartovice a celé Ostravsko znovu stane místem s nejvíce znečištěným ovzduším v republice.

Podle aktualizovaných údajů hydrometeorologického ústavu obsadilo Ostravsko na loňském seznamu míst s nejčastěji překročeným prachovým limitem prvních deset příček.

Nejhorší situace byla v Bohumíně se 165 překročeními, na druhém místě skončily zmiňované Bartovice se 148 překročeními. Třetí Věřňovice byly jen těsně třetí se 147 překročeními.

V Bartovicích jsou i rekordní rakovinotvorné látky

Ostravské Bartovice, které letos jako první překročily prachovou normu "35x do roka" drží několik let po sobě i rekord v příliš vysokých koncentracích rakovinotvorného benzo(a)pyrenu.

Podle údajů hydrometeorologického ústavu tam byl limit v roce 2008 i 2009 překročen více než devítinásobně. Údaje za loňský rok zatím nejsou k dispozici. Lze ovšem odhadnout, že rakovinotvorných látek bude i nadále nadlimitní množství.

Ostravsko je tradiční prioritou

Úřady včetně ministerstva životního prostředí si se znečištěným ovzduším na Ostravsku zatím neví rady, respektive zatím nedosáhly výraznějšího zlepšení.

Za svou prioritu označil tento region i nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

"V letošním roce chceme dopracovat a přijmout Akční plán pro Moravskoslezský kraj, který bude obsahovat komplex opatření - desatero - pro řešení problematiky špatné kvality ovzduší," oznámil Chalupa.

Součástí "desatera" by měly být dobrovolné dohody s velkými znečišťovateli v kraji, nové předpisy, řešení spalování odpadků v domácích kotlích nebo výjezd dětí do prostředí s čistším vzduchem.

"Novým tématem v této oblasti je rozvoj monitoringu kvality ovzduší z hlediska dopadů znečištění na lidské zdraví," dodal ministr. Už dnes vědci například potvrdili, že na Ostravsku se umírá dříve, než je celostátní průměr. Jedním z důvodů je právě i znečištěné ovzduší.

autor: Pavel Baroch | 24. 2. 2011 19:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama