Letošní účet smogu: 15 dní se dalo dýchat, 35 nikoli

Pavel Baroch
24. 2. 2011 19:55
Ostrava-Bartovice za 54 dní vyčerpala povolené překročení limitů na celý rok
Foto: Martin Netočný

Ostrava - Ostravská čtvrť Bartovice je prvním místem v zemi, které už vyčerpalo povolené překročení imisních limitů polétavého prachu na celý letošní rok.

Stačily k tomu necelé dva měsíce, přesně 50 dní.

Prachové částice smí překročit povolený limit maximálně 35krát v roce. V Ostravě-Bartovicích se to letos stalo už 19. února.

Vyplývá to z aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu o překročení imisních limitů. Ostravsko přitom v těchto dnech znovu dusí smog a velké podniky musely omezit výrobu. Například povolený denní limit prachových částic v ovzduší byl ve čtvrtek na 14 ze 16 měřících stanic překročen více než dvakrát.

"Nyní už byl tento lminit překročen čtyřicetrkát," upozornil Aktuálně.cz Radim Šrám z Ústavu expertimentální medicíny, který dlouhodobě sleduje vliv znečištěného ovzduší na zdraví lidí.

Ostravsko znovu rekordmanem

Vzhledem k tomu, že letošní zima ještě neskončila a další smogové situace nastanou na konci roku, lze předpokládat, že se Bartovice a celé Ostravsko znovu stane místem s nejvíce znečištěným ovzduším v republice.

Podle aktualizovaných údajů hydrometeorologického ústavu obsadilo Ostravsko na loňském seznamu míst s nejčastěji překročeným prachovým limitem prvních deset příček.

Nejhorší situace byla v Bohumíně se 165 překročeními, na druhém místě skončily zmiňované Bartovice se 148 překročeními. Třetí Věřňovice byly jen těsně třetí se 147 překročeními.

V Bartovicích jsou i rekordní rakovinotvorné látky

Ostravské Bartovice, které letos jako první překročily prachovou normu "35x do roka" drží několik let po sobě i rekord v příliš vysokých koncentracích rakovinotvorného benzo(a)pyrenu.

Podle údajů hydrometeorologického ústavu tam byl limit v roce 2008 i 2009 překročen více než devítinásobně. Údaje za loňský rok zatím nejsou k dispozici. Lze ovšem odhadnout, že rakovinotvorných látek bude i nadále nadlimitní množství.

Ostravsko je tradiční prioritou

Úřady včetně ministerstva životního prostředí si se znečištěným ovzduším na Ostravsku zatím neví rady, respektive zatím nedosáhly výraznějšího zlepšení.

Foto: Jan Langer

Za svou prioritu označil tento region i nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

"V letošním roce chceme dopracovat a přijmout Akční plán pro Moravskoslezský kraj, který bude obsahovat komplex opatření - desatero - pro řešení problematiky špatné kvality ovzduší," oznámil Chalupa.

Součástí "desatera" by měly být dobrovolné dohody s velkými znečišťovateli v kraji, nové předpisy, řešení spalování odpadků v domácích kotlích nebo výjezd dětí do prostředí s čistším vzduchem.

"Novým tématem v této oblasti je rozvoj monitoringu kvality ovzduší z hlediska dopadů znečištění na lidské zdraví," dodal ministr. Už dnes vědci například potvrdili, že na Ostravsku se umírá dříve, než je celostátní průměr. Jedním z důvodů je právě i znečištěné ovzduší.

 

Právě se děje

Další zprávy