Severu Moravy se dýchá lépe, škodlivin v ovzduší ubývá

ČTK ČTK
23. 10. 2012 14:55
Kvůli špatným rozptylovým podmínkám přibývá škodlivin v ovzduší i v Praze a v Pardubicích
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Ostrava - Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se postupně zlepšují.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší v úterý odpoledne na většině měřicích stanic v regionu proti ranním hodnotám poklesly.

Přesto je až na Opavu na všech měřicích stanicích stále překročen imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nejhůře na tom i odpoledne byly Věřňovice na Karvinsku s 89 mikrogramy na metr krychlový, ještě ráno byla hodnota 107 mikrogramů na metr krychlový.

"Předpokládáme, že dnes odpoledne a v noci budou nadále na většině stanic průměrné 24hodinové koncentrace prašného aerosolu překračovat imisní limit," uvedli meteorologové.

Kvůli špatným rozptylovým podmínkám byla v části regionu v neděli v noci vyhlášena smogová situace.

ČHMÚ ji vyhlašuje za předpokladu, že je alespoň na jedné měřicí stanici v dané lokalitě překročena hodnota 100 mikrogramů na metr krychlový, a to ve dvou po sobě jdoucích dnech.

Zároveň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě musí být v posledních šesti hodinách stoupající hodnoty znečištění.

Za nynější situace by lidé s dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, ale i malé děti nebo senioři měli omezit fyzickou zátěž a zbytečně nechodit ven.

Ovzduší zlepší příchod studené fronty

Kvůli špatným rozptylovým podmínkám přibývá škodlivin v ovzduší i v Praze a Pardubicích.

Ovzduší v Praze se během dnešního dopoledne mírně zlepšilo. Kvůli špatným rozptylovým podmínkám byly po ránu překročeny limity polétavého prachu (PM10) na osmi místech metropole, z toho nejvíce v Karlíně.

Kolem 11:30 bylo ovzduší v Karlíně podle meteorologů už dobré, hůře se však může stále dýchat lidem v dopravou zatížené Legerově a Průmyslové ulici.

Měřicí stanice v Karlíně před 08:00 naměřila 94 mikrogramů prachu na metr krychlový, přičemž povolený čtyřiadvacetihodinový limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. Takové překročení už podle meteorologů znamená špatnou kvalitu ovzduší.

Před polednem Karlín už hlásil jen 37 mikrogramů prachu na metr krychlový a meteorologové tamní ovzduší ohodnotili známkou dvě, tedy jako dobré.

Naopak v Průmyslové a Legerově ulici škodliviny nadále překračují limit o 20 až 30 mikrogramů, kvalita ovzduší je tedy jen vyhovující. V ostatních místech, kde jsou měřicí stanice, je ovzduší uspokojivé nebo dobré.

Rozptylové podmínky jsou v posledních dnech zhoršené i v dalších oblastech Česka, a to v Ústeckém, v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. V pátek by měl ovzduší zlepšit příchod studené fronty.

Signál regulace zatím neplatí

Kvalita ovzduší v Pardubicích se v úterý zhoršila. Limit polétavého prachu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl mezi osmou a devátou hodinou ranní překročen o 18,9 mikrogramu na metr krychlový.

V pondělí dopoledne byly překročeny jen mírně o 0,5 mikrogramu na metr krychlový.

Hodnoty polétavého prachu na měřicí stanici v městské části Dukla překročily limit v pondělí dopoledne a od té doby stále rostou.

Signál regulace zatím meteorologové vyhlásit nemuseli. Začíná platit, když průměrná denní koncentrace imisí prachu překročí 150 mikrogramů na metr krychlový.

Nejhorší situace je na Chomutovsku

Ovzduší v Ústeckém kraji se kvůli inverzi nelepší. Nejhorší situace je na Chomutovsku a Mostecku, lepší je na severu kraje.

Hodnoty polétavého prachu překročily v úterý dopoledne povolený čtyřiadvacetihodinový imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový na měřicích stanicích v Tušimicích, Chomutově, Mostě, Lomu, ale i v Krupce na Teplicku a v Litoměřicích.

Ovzduší se začalo horšit o víkendu, předtím byla naposledy špatná smogová situace v Ústeckém kraji v únoru.

V úterý dopoledne byly průměrné hodnoty nejhorší v Chomutově, v 11:00 dosáhly 82,8 mikrogramu na metr krychlový. Hodinové koncentrace ale dosahovaly až 105 mikrogramů.

Ještě v pondělí odpoledne byl povolený dvacetičtyřhodinový limit 50 mikrogramů na metr čtvereční překročený nejvýše o 10,4 mikrogramu, v úterý dopoledne už o 32,8 mikrogramu.

Upozornění na smog však ČHMÚ zatím pro Ústecký kraj nevydal.

 

Právě se děje

Další zprávy