reklama
 
 

Občanské sdružení žaluje stát kvůli znečištěnému ovzduší na Ostravsku, to samé zvažují i jiné kraje

12. 7. 2016 15:24
Ministerstvo životního prostředí zrušilo Program zlepšení kvality ovzduší na Ostravsku a nahradilo ho novým. Ten však podle občanského sdružení Čisté nebe nepřinese žádné výsledky a je nepromyšlený. Proto se sdružení rozhodlo podat na ministerstvo žalobu. Žádají, aby soud celý program zrušil a nahradil ho novým a lepším. Podle asociace Zelený kruh uvažují o žalobách i jiné oblasti v České republice. Povinnost vytvořit Programy zlepšování kvality ovzduší pro lokality s překročenými imisními limity stanovuje zákon o ochraně ovzduší.

Praha - Občanské sdružení Čisté nebe podalo žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP). Domáhá se toho, aby soud zrušil Program zlepšení kvality ovzduší na Ostravsku a ministerstvo muselo přijmout nový a lepší. Čisté nebe, které zastupuje sdružení právníků Frank Bold, tvrdí, že nynější program nepovede k ochraně ovzduší a obyvatel, není dost konkrétní, neobsahuje dostatečná opatření ke snížení znečištění ani řádný časový plán. Zástupci sdružení to v úterý uvedli na tiskové konferenci. Podle MŽP ale program zákonné požadavky splňuje.

Moravskoslezský kraj trpí znečištěným ovzduším nejvíce z celé ČR. Zlepšení programu žádají lidé z Ostravska od loňského roku. Podle asociace Zelený kruh uvažují o žalobách i jiné oblasti v České republice.

"Myslíme si, že program je nekvalitní a chybí v něm časový harmonogram, tím pádem zpětná kontrola. Jako klíčová si také stanovuje opatření v jiných sektorech, než si myslíme, že jsou pro náš region opravdu klíčové," řekla Anna Plošková ze sdružení Čisté nebe. Žalobu podalo sdružení k pražskému městskému soudu 1. července.

Mluvčí ministerstva Petra Roubíčková řekla, že úřad zatím nemá žalobu k dispozici, tudíž nezná její konkrétní důvody. "Nicméně platí, že MŽP vytvořilo programy zlepšování kvality ovzduší v souladu se zákonem o ochraně ovzduší," uvedla. Programy podle ní vytvářely a schválily dvě skupiny odborníků.

Program se podle Ploškové zaměřuje na dopravu a lokální topeniště, místo aby kladl důraz na opatření v průmyslovém sektoru. "Což je jistě dobře, ale není to to klíčové, co by se mělo dít," poznamenala. Věří, že po rozhodnutí soudu vznikne nový program, který bude respektovat specifika Ostravska.

Podle Roubíčkové ale každé navržené opatření obsahuje konkrétní popis jeho obsahu a výčet lokalit, kde je nutné dané opatření aplikovat a jakým způsobem. Kde to legislativa dovoluje, tak je i vymezeno, kdy musí být opatření realizováno.

Loni podal žalobu na stát také ostravský občan Vladimír Burda kvůli nadlimitnímu znečištění ovzduší. Po MŽP se domáhá finančního odškodnění za nesprávný úřední postup a nečinnost. K nové žalobě se podle Ploškové připojil také. "Jsou tam i další tři lidé, kteří si nepřejí být zveřejněni. Žijí v oblastech, kde jsou konstantně překračovány imisní limity, takže mají obavu o své zdraví," podotkla.

Povinnost vytvořit Programy zlepšování kvality ovzduší pro lokality s překročenými imisními limity stanovuje zákon o ochraně ovzduší. Programy byly vydávány od roku 2002 podle předchozího zákona o ochraně ovzduší, naposledy aktualizovány byly v roce 2012. Dříve je připravovaly krajské úřady. Nový zákon o ochraně ovzduší ale doznal změn, nově je vydává už MŽP ve spolupráci s krajskými úřady a prostřednictvím opatření obecné povahy.

O novele zákona o ochraně ovzduší by Sněmovna ve třetím čtení měla jednat zřejmě ve středu. Vedle kontroly znečištění domácích kotlů obsahuje pozměňovací návrh o zápachu od sněmovního výboru.

autor: ČTK | 12. 7. 2016 15:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Moravskoslezský kraj

  reklama
  reklama
  reklama