Ostrava - Pitva nepotvrdila, že by smrt bezdomovce, kterého našli lidé ve čtvrtek mrtvého v Ostravě, způsobil metanol. Nyní patologové prověřují podezřelé úmrtí ženy z Havířova.
Řekl to v pátek přednosta Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček.
Celkem je tak v kraji podle Dvořáčka k pátečnímu dni celkem deset obětí nekvalitního alkoholu. Dalších 16 lidí je v nemocnicích.
Patologové zpětně prověřili pitvy 155 zemřelých v Moravskoslezském kraji. Další úmrtí související s otravou metylalkoholem neodhalili.
K tomuto kroku se patologové rozhodli, protože první letošní případ takovéto otravy evidují ze 13. května. Tehdy v Havířově zemřela starší žena. Podle rozborů přišla do kontaktu s metylalkoholem.
"Chtěli jsme prověřit mezidobí až do září. Dnes můžeme říct, že smrt ženy z května byla s velkou pravděpodobností náhodná a nesouvisí s vlnou, která odstartovala 3. září," řekl Dvořáček.
Žena se podle něj pravděpodobně dostala k nekvalitnímu alkoholu, který obsahoval metanol.
Podle Dvořáčka, jehož tým zkoumá vzorky odebrané mrtvým i hospitalizovaným lidem, je v celém kraji deset lidí, kteří prokazatelně zemřeli na následky požití alkoholu s vysokým obsahem metylu.
Nemocnice už má lék
Městská nemocnice Ostrava už má pro otrávené metylalkoholem k dispozici lék fomepizol dovezený z Norska. Dostala celkem dvacet balení tohoto protijedu, který by měl stačit pro čtyři pacienty, řekl mluvčí nemocnice Jiří Maléř.
"Jde o velmi účinný, ale zároveň šetrný protijed. Ten bude sloužit jako první pomoc pacientům, u kterých by byla zjištěna otrava nebezpečným metylalkoholem," vysvětlil Maléř.
Z oddělení urgentního příjmu Městské nemocnice Ostrava pak bude lék v případě potřeby distribuován do dalších nemocnic v kraji. Lék nahradí čistý alkohol, kterým lékaři doposud otravy léčili.
Lékový ústav už potvrdil, že užití léku je bezpečné. Jedno podání vyjde na 200 000 korun, takže se užívá ve výjimečných případech, třeba pro diabetiky, těhotné ženy či lidi těžce intoxikované alkoholem, kde by klasická léčba etanolem mohla stav pacienta zhoršit.
Lék do České republiky přivezl norský lékař Erik Hovda, který v pátek rovněž dorazí do ostravského zdravotnického zařízení, aby se setkal s lékaři z kraje a podělil se s nimi o své zkušenosti z oblasti intoxikace.