reklama
 
 

Jed s Drakem ve znaku. Úřady byly na stopě roky, marně

14. 9. 2012
Už před dvěma lety zadrželi policisté pančovaný alkohol s etiketami Likérky Drak

Ostrava - Akce označená krycím názvem Šachta vyvrcholila v prosinci 2010.

U razie v jedné z městských částí Ostravy se sešli severomoravští kriminalisté s místními celníky. Ke srocení měli důvod - právě našli velkou, plně vybavenou stáčírnu černého alkoholu.

Byl tu i kamiónu s 20,6 tisíce litrů směsi obsahující 96% ethanol. Dalších téměř 9,5 tisíce litrů se již stalo "konzumním alkoholem".

Některé lahve již mohly být pryč, ve stáčírně se totiž našlo i 342 tisíc korun.

A ještě jedna věc. Hromada etiket, z nichž minimálně část - jak vyplývá z fotografií - odpovídala nálepkám, které v té době používala pro své výrobky moravská Likérka Drak.

Dosud nemedializované detaily z úředních zpráv zpřed dvou let se z dnešního pohledu jeví jako zásadní.

Právě z této doby přitom mohou pocházet etikety, které byly nalezeny i na zabaveném zboží podezřelém z obsahu toxického methanolu.

Příběhů, podobných tomu ostravskému z prosince 2010 se odehrálo ještě několik. Přesto úřady nedosáhly žádné změny, jen podobné starší i novější případy se dál vršily jako přes kopírák. A ani o ní neusilovaly - až do chvíle, kdy jedna nepovedená várka černého pití připravovat desítky lidí o zrak a ještě hůř o život.

Není to naše

Když vlna otravy jedovatým alkoholem propukla, přispěchala policie neobvykle rychle a veřejně s možným původcem - oznámila médiím, že závadné jsou lahve se znakem Likérky Drak.

Firma tvrdí, že je a vždy byla jen obětí.

"Tyto etikety však Likérka Drak již více než rok nepoužívá a nepochybně se jedná o padělané zboží," brání se spojitosti zabaveného pančovaného alkoholu se svou likérkou její majitel Pavel Čaniga.

Během zmíněného ostravského zátahu před dvěma lety zatkli policisté sedm lidí, z nichž tři vzali do vazby. Případ nebyl doposud uzavřen.

Podívejte se: Takto vypadal zátah celníků na velkou černou stáčírnu padělaného alkoholu

"V současnosti je případ v gesci soudu, řízení nebylo ukončeno. Z krácení daně byly nakonec obviněny čtyři osoby," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková.

Jako přes kopírák

Pančovaný alkohol prodávaný pod hlavičkou Likérky Drak je už pro místní celníky něco jako evergrýn.

"Určitě se už stalo, že se pančovaný alkohol pod značkou firmy Likérka Drak v minulosti ocitl na trhu," přiznal pro Aktuálně.cz sám Čaniga.

Nařčení, že se jeho firma či lidé na podvodech účastní, se však důrazně brání.

Má na své straně starší příběhy, v nichž byl v podobné situaci, jako je nyní. A vždy se ubránil.

Už v září roku 2005 se odehrála akce celních ředitelství Ostrava a Olomouc s krycím označením Princ. V prostorách bývalé Likérky Daněk v Ostravě - Mariánských Horách tehdy zajistili obrovské množství propriet k výrobě a prodeji pančovaného alkoholu.

Celníci napočítali 750 000 prázdných lahví, téměř 4 miliony etiket s označením výrobce Likérka Drak, tři miliony uzávěrů na lahve, 4730 litrů esencí k přípravě alkoholických nápojů a 373 237 lahví s již vyrobenými lihovinami - všechny opatřené etiketou Draka.

Předpokládaný daňový únik tehdy celníci vyčíslili na 21 milionů korun.

Podle Hospodářských novin byl ale podnikatel Čaniga nakonec zproštěn viny. Za poškození dobrého jména naopak on požaduje odškodné ve výši dvaceti milionů korun.

Odsouzen, zproštěn

Justiční boj Čaniga nakonec vyhrál i v dalším případu. Ačkoliv původně byl odsouzen za neodvedení daní.

"Případ, v rámci něhož byli obviněni jednatelé firmy Likérka Drak, je v současnosti uzavřen. Došlo k tomu, že si někdo od firmy objednal zboží, které potom vícekrát prodal," řekl pro Aktuálně.cz soudce Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.

"Stává se to, že si někdo od likérky objedná určité množství lahví alkoholu, kolky potom šetrně odlepí, lahve doplní a použije je znovu. Jednu láhev potom prodá třeba třikrát," vysvětluje Krajdl.

Mohlo to tak být i tentokrát? Ve čtvrtek našli vyšetřovatelé asi pěti set lahví podezřelého alkoholu nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně. Dodávka ukrytá v garáži byla označkovaná důvěrně známou etiketou.

Bude teď na nich konečně vypátrat, kdo se skrývá za černým zbožím skrytým za logem Likérka Drak.

autor: Jakub Novák | 14. 9. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama