Ocelárna Evraz zůstává zavřená, zatím ale nepropuští

ČTK ČTK
1. 10. 2010 16:02
Propuštět se nebude, ale 65 % zaměstnanců je od 1. října doma a pobírají 80 % mzdy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ostrava - Ocelárna Evrazu Vítkovice Steel (EVS) v Ostravě, v níž firma přerušila výrobu začátkem července, zůstane uzavřena na dobu neurčitou.

Firma zatím neplánuje propouštění lidí. Od 1. října ale podle mluvčího EVS Jaromíra Krišici zůstává 65 procent zaměstnanců ocelárny doma a pobírají 80 procent mzdy. 

O prodloužení uzavření ocelárny v pátek informoval server Patria Online. Původně měla být mimo provoz do konce září, třetí největší tuzemská huť však její uzavření prodloužila.

Důvodem je, že se EVS stále nedohodl na dodávkách surového železa se společností ArcelorMittal Ostrava (AMO). Materiál od ní přestal odebírat na konci června, údajně kvůli jeho vysokým cenám. Podle AMO cena železa odpovídá cenám na trhu.

"Jednání stále pokračují," dodal k dalšímu vývoji Krišica s tím, že ostatní provozy EVS jsou v současné době výrobně vytíženy z 90 procent. Mluvčí AMO Věra Breiová také potvrdila , že obě společnosti stále jednají, což je pozitivní. "Bohužel ke konečnému jednání ještě nedospěly," řekla.

Řešením by mohla být vlastní pec

V celé společnosti EVS pracuje na 1260 lidí. Firma se chce zaměřit na válcování plechů a profilů. Zvažuje také výstavbu vlastní elektrické obloukové pece, aby nebyla závislá na dodávkách surového železa od AMO. "V současné době se posuzují nabídky dodavatelů technologií pro výstavbu této pece," dodal mluvčí. Firma hledá inspiraci v kanadském Evrazu, kde je elektrická pec již v provozu.

Ostravská huť patří do ruské skupiny Evraz Group, která během prvního pololetí snížila meziročně ztrátu na 270 milionů dolarů (asi 5,2 miliardy Kč) z téměř miliardy dolarů před rokem.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy