Moravskoslezský kraj hlásí smog. Hůř se dýchá i Přerovu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
16. 1. 2013 14:48
Situace je špatná také na dalších místech Olomouckého kraje a v kraji Libereckém
Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Severu Moravy se opět hůře dýchá. Ovzduší se zhoršilo také na Liberecku.

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se zhoršily. Smogovou situaci, kterou v úterý vyhlásili pro Ostravsko, Karvinsko a část Frýdecko-Místecka, ve středu meteorologové rozšířili na celý kraj včetně Třinecka, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejhorší situace je v Bohumíně na Karvinsku, kde v 06:00 vykázala měřicí stanice průměrnou denní koncentraci polétavého prachu PM10 ve výši 267 mikrogramů na metr krychlový.

To je více než pětinásobek limitu 50 mikrogramů na metr krychlový. Na dalších 12 měřicích stanicích přesahuje naměřená hodnota čtyřnásobek a na zbývajících třech (v Opavě a na dvou stanicích v Třinci) dvojnásobek povoleného limitu.

Krátkodobé koncentrace všech ostatních měřených škodlivin jsou podle meteorologů podlimitní. Podstatnější změna situace se během středy neočekává.

"Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat nad hodnotou imisního limitu, v Moravskoslezském kraji až pětinásobně," uvedli meteorologové.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, starší lidé a malé děti by se venku měli zdržet zvýšené fyzické zátěže. Smog sice přímo nemusí vyvolat onemocnění, ale může zhoršit zdravotní stav nemocných lidí.

Ostrava
Ostrava | Foto: ČTK

"Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého," uvedli meteorologové.

Moravskoslezský kraj patří k místům s nejhorším ovzduším v celé Evropě. Množství nečistot ve vzduchu se zvyšuje hlavně v zimě. Může za to průmysl, doprava i domácí kotle, nečistoty se do ovzduší dostávají i z nedalekého Polska. 

Smog ve světě:

Smogovou situaci vyhlásili meteorologové i v Olomouckém kraji. Limity pro polétavý prach jsou překročeny v Přerově, Olomouci, Prostějově a Jeseníku. Sdělila to Barbora Tobolová z ostravské pobočky ČHMÚ.

Přerovská radnice už lidem doporučila, aby omezili svůj pohyb venku.

Smogovou situaci meteorologové v Olomouckém kraji vyhlásili poté, co na některých stanicích byl dva dny po sobě naměřen čtyřiadvacetihodinový průměr polétavého prachu převyšující hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový.

Nevyjíždějte, žádají meteorologové řidiče 

Hůře se v těchto dnech dýchá zejména obyvatelům Přerova, kde ve středu v poledne čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu činila 128 mikrogramů. V Jeseníku byla naměřena koncentrace 86 mikrogramů, v Prostějově 70 mikrogramů a v Olomouci 78 mikrogramů.

"Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečným onemocněním, starším lidem a malým dětem doporučujeme zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení," uvedla Tobolová.

Meteorologové zároveň vyzvali řidiče, aby s automobily nevyjížděli, pokud to opravdu není nezbytně nutné. Automobilová doprava totiž zvyšuje koncentraci polétavého prachu v ovzduší.

Zhoršené rozptylové podmínky trápí obyvatele velkých měst v Olomouckém kraji od úterka. Přerovský magistrát na situaci reagoval rozesíláním SMS zpráv. Lidé by podle radnice měli omezit větrání a auta využívat k přepravě jen v nejnutnějších případech.

Špatně se dýchá i v Jablonci

Inverzní ráz počasí výrazně zhoršil kvalitu ovzduší v Libereckém kraji. Nejhorší je situace v Jablonci, kde překročila ráno koncentrace polétavého prachu ve vzduchu 102 mikrogramů na metr krychlový.

Ještě vyšší znečištění bylo v noci v Liberci, teď ráno se ale situace začala zlepšovat a hodinové znečištění kleslo na 85 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový.

Čtyřiadvacetihodinové koncentrace jsou ale stále v Liberci nadlimitní. V 06:00 překročila koncentrace polétavého prachu 56 mikrogramů na metr, přípustný čtyřiadvacetihodinový limit je přitom 50 mikrogramů.

 

Právě se děje

Další zprávy