Mittal sype stovky zlatých padáků. Jdou na dračku

Tomáš Netočný
20. 1. 2012 15:30
Kdo teď hutní firmu opustí, odnese si stovky tisíc, ale třeba i milion
Hutní a ocelářský gigant ArcelorMittal zaměstnává v Ostravě šest tisíc lidí. Teď se zbavuje desetiny a na odměnách za odchod vyplatí stovky milionů korun
Hutní a ocelářský gigant ArcelorMittal zaměstnává v Ostravě šest tisíc lidí. Teď se zbavuje desetiny a na odměnách za odchod vyplatí stovky milionů korun | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - V Ostravě je ve finále největší hromadné propouštění v Česku za poslední rok.

Se zlatým padákem v podobě až dvou ročních výplat opouští svá místa stovky zaměstnanců hutní společnosti ArcelorMittal.

Posledním dnem, kdy mohli hutníci svou práci vyměnit za mimořádně vysokou odměnu byl pátek 20. ledna. A podle informací Aktuálně.cz je zájem výrazně vyšší, než kolik je zaměstnanců, kterých se firma původně chtěla zbavit.

Největší hutní a ocelářský koncern na světě zdůvodnil propouštění nízkými cenami na trhu svých výrobků a začátkem prosince oznámilo vedení ArcelorMittal Ostrava, že chce zeštíhlet o deset procent zaměstnanců z celkových šesti tisíc.

Odbory však dosud napočítaly přes sedm set žádostí, což je zatím o stovku lidí více, než kolik jich mělo původně z hutí odejít.

"Šéfové podepisují žádosti podřízených jak na běžícím páse," sdělil předseda rady odborů ArcelorMittal Česká republika Vítězslav Prak. "Z některých provozů už odešlo tolik zaměstnanců, že je musí zastoupit lidé ze zprostředkovatelských firem."

Hubnutí za stovky milionů

Vedení společnosti zatím o konkrétních číslech mlčí. "Musíme to vyhodnotit a teprve potom budeme informovat, kolik zaměstnanců podalo žádost a kolik jich skutečně odejde," uvedl personální ředitel Jan Rafaj. Také on však naznačil, že zájem o zlatý padák je větší, než firma čekala.

Kdo se rozhodl z hutí odejít a firma jeho žádost schválí, dostane jako odměnu 11 až 24 měsíčních platů. Podle počtu odpracovaných let a výše mzdy to může být několik stovek tisíc, ale také přes milion korun.

ArcelorMittal z téhle částky nemusí platit sociální a zdravotní pojištění, přesto ho zeštíhlování bude jednorázově stát až půl miliardy korun. "Vyčleněny k tomu máme stovky milionů korun," sdělil personální ředitel Rafaj.

Mittal v Ostravě

Výroba drátu v Mittal Steel Ostrava

  • V hutním a koksárenském komplexu bývalé Nové huti v Ostravě vyráběly původně surové železo celkem čtyři vysoké pece
  • Momentálně provozuje ArcelorMittal Ostrava dvě vysoké pece s roční produkcí dva miliony tun surového železa
  • V sousedním Polsku vyrábí koncern železo celkem ve třech vysokých pecích
  • Společnost v říjnu oznámila, že jednu vysokou pec odstaví, a ujistila Ostravu, že půjde o huť v polské Dabrowie Gorniczej
  • Ta však zůstává v provozu a vedení ArcelorMittal Poland informuje o tom, že její odstavení odkládá
  • Současně se koncern v Ostravě zbavuje desetiny svých zaměstnanců a nabízí jim odstupné v průměru 18 měsíčních platů
  • A vedení firmy jednoznačně neodmítlo možnost, že by v roce 2012 jednu z vysokých pecí v Ostravě mohlo nechat vyhasnout

Kdo se teď rozhodne z Mittalu odejít, už se však nikdy nemůže vrátit zpět. Firma to stanovila jako jednu z podmínek, podle kterých sumu při odchodu svým lidem vyplácí. "Cesta zpátky není možná," potvrdil Jan Rafaj.

Dosud nikde jinde

Stovky lidí si tak odnesou částku, kterou mnozí z nich dosud pohromadě nikdy neměli, jejich budoucnost je však nejistá. Nezaměstnanost na Ostravsku přesahuje deset procent a v hutnických i příbuzných profesích téměř žádná pracovní místa nejsou.

Handicapem mnohých lidí z ArceloruMittal je navíc skutečnost, že dosud nikde jinde nepracovali, nemají zkušenosti s hledáním práce a často ovládají jen svou specializovanou profesi.

Firma proto nabízí lidem na odchodu pomoc s tím, jak se v neznámé situaci zorientovat, jak řešit předčasný důchod a jak si hledat nové zaměstnání. "Zaměstnancům jsme například pomohli napsat životopis či registrovat se na úřadu práce," uvedla Veronika Muroňová z centra pomoci.

Rozhodování o tom, zda zůstat, či odejít se zlatým padákem komplikuje lidem v ArceloruMittal skutečnost, že situace firmy je nepřehledná a zaměstnanci pracují v nejistotě, jak to bude dál.

Ostrava, nebo Polsko?

Ve hře je totiž stále možnost, že koncern nechá vyhasnout jednu ze dvou vysokých pecí, což by mohlo vést až k úplnému odchodu Mittalu z Ostravy a k propouštění tisíců lidí.

"Obě vysoké pece jsou nyní v provozu a výroba na nich bude pokračovat, dokud bude na trhu poptávka," reagovala mluvčí ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová v prosinci na otázku, zda může vyloučit možnost odstavení vysoké pece v Ostravě.

"Ta možnost tady jednoznačně je a poslední postup koncernu naše obavy posiluje," říká odborový předák Vítězslav Prak.

ArcelorMittal totiž vyrábí ve střední Evropě železo v pěti vysokých pecích. Dvě z nich vlastní v Ostravě, další tři v sousedním Polsku. V říjnu společnost oznámila, že hodlá jednu z těchto pecí uzavřít. Rozhodla tehdy, že to bude vysoká pec v polské Dabrowie Gorniczej, kterou chtěla nechat vyhasnout do konce listopadu 2011.

Jenže místo toho společnost ArcelorMittal Poland informuje, že své rozhodnutí o vyhasnutí vysoké pece v Polsku odkládá. "O odstavení vysoké pece v Dabrowie Gorniczej bude rozhodnuto v příštích týdnech," oznámil na oficiálních webových stránkách ArcelorMittal Poland. Ovšem dosud se tak nestalo.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy