Hluk z Mittalu budí lidi ze spaní, soud tomu nevěří

Tomáš Netočný
15. 6. 2011 17:20
Už druhé měření prokázalo, že hutní firma překračuje limity hluku. Soud žádá další
Na rozdíl od kouře a páry nad závody ArcelorMittal v Ostravě, není hluk vidět a nedá se vyfotit. Spolu s prachem a jedovatými látkami, však trápí lidi v okolí a ohrožuje jejich zdraví
Na rozdíl od kouře a páry nad závody ArcelorMittal v Ostravě, není hluk vidět a nedá se vyfotit. Spolu s prachem a jedovatými látkami, však trápí lidi v okolí a ohrožuje jejich zdraví | Foto: Eva Matějková

Ostrava - Když si Ondřej Chrapek z Radvanic v Ostravě otevře v noci okno, nevyspí se. Hutě společnosti ArcelorMittal jsou od jeho domu sice dva kilometry daleko, ale hukot vysokých pecí mu nedovolí usnout.

Ondřej Chrapek se proto obrátil na soud. Chce, aby firmě zakázal rušit v noci hlukem nad 40 decibelů, jak to nařizuje zákon.

Soud má teď v ruce už druhé výsledky měření, které Ondřeji Chrapkovi dávají zapravdu a dokazují, že hluk z hutí překračuje povolené limity. Přesto se zdráhá rozhodnout a ArcelorMittal hučí dál.

„U domu pana Chrapka jsme naměřili hluk přes 42 decibelů, který v noci vycházel z areálu hutní společnosti," potvrdil v úterý u Okresního soudu v Ostravě expert Aleš Jiráska.

Národní referenční laboratoř pro komunální hluk měřila hlučnost ocelářského gigantu v červenci 2010. A došla k závěru, že hluk z areálu ArcelorMittal prokazatelně překročil povolené limity.

Už v roce 2008 navíc monitorovala hluk v Radvanicích krajská hygienická stanice a naměřila 48 decibelů, což je o osm decibelů více, než kolik umožňují platné předpisy.

Výsledky měření z roku 2008 však soudu nestačily a nechal vypracovat další znalecký posudek. Ani ten teď ale soudkyni Okresního soudu v Ostravě Šárku Bokůvkovou nepřesvědčil a vyhověla žádosti právních zástupců Mittalu, aby vznikla další - v pořadí třetí expertíza.

Hned tak se nevyspí

„Překročení limitů hluku společností ArcelorMittal Ostrava nebylo jednoznačně prokázáno," sdělila Šárka Bokůvková. „Proto požádám o revizní znalecký posudek."

Spor o hluk

  • Národní referenční laboratoř pro komunální hluk:

„V blízkosti domu Ondřeje Chrapka v Ostravě - Radvanicích došlo prokazatelně k překročení hygienických limitů hluku ze strany společnosti ArcelorMittal."

  • Soudkyně Okresního soudu v Ostravě Šárka Bokůvková:

„Znalecký posudek neprokázal jednoznačně překročení limitů hluku. Zadám proto revizní expertízu."

Kdy se Ondřej Chrapek dočká soudního rozhodnutí, není v tuto chvíli jasné. Žalobu podal v roce 2008 a teď je jisté, že jednání nebude pokračovat dříve než začátkem roku 2012.

Revizní měření chce totiž soudkyně Bokůvková zadat na podzim nebo v zimě, tedy v období, kdy v okolí hutí nejsou na stromech listy, které hluk z hutí tlumí.

Přestože je podle znalce Aleše Jirásky velmi pravděpodobné, že naměřená hladina hluku bude v době bez listí ještě vyšší, Ondřeji Chrapkoci soudní průtahy zatím nijak nepomohou.

„Jsme tam v sousedství Mittalu jako v pasti," říká Ondřej Chrapek. „Děti mají astma, skoro celou zimu jsou nemocné a hutě hučí tak, že se jich nezbavíte ani v noci."

Decibely a frekvence

Znalec Aleš Jiráska potvrdil, že hluk z továrny může být velmi nepříjemný a může lidem působit značné utrpení.

„Důležitý není jen počet decibelů, ale také frekvence neboli vlnová délka hluku. Každý člověk tyto věci navíc vnímá jinak, a co někomu nevadí, může jinému velmi znepříjemňovat život," sdělil Aleš Jiráska.

Jeho zaměstnavatel - Národní referenční laboratoř pro komunální hluk je zřejmě nejkvalifikovanějším pracovištěm v České republice, které podobné expertízy zpracovává.

Její znalecké posudky jsou často zásadní pro rozhodování soudů nebo pro stanoviska ministerstva zdravotnictví.

Právní zástupkyně ocelářské firmy Barbora Rovenská však expertní měření zpochybňuje. Argumentuje tím, že naměřená hladina hluku překročila povolené limity jen o dva decibely.

„Není jisté, zda hodnotu hluku nad čtyřicet decibelů nezpůsobila odchylka při měření," uvedla Barbora Rovenská. „Odchylka jeden decibel stanovená znalcem je pouze jeho výpočet a jsou tedy na místě pochybnosti, zda stanovil odchylku správně."

Zpochybnit se dá všechno?

Ostravský městský obvod Radvanice a Bartovicev sousedství společnosti ArcelorMittal, kde Ondřej Chrapek bydlí, patří k lokalitám s nejhorším ovzduším v Evropě.

Závod indického hutního magnáta je největším výrobcem oceli a železa v České republice a kromě vysokých pecí, provozuje také vlastní elektrárnu, vyrábí koks a upravuje železnou rudu v takzvaných aglomeracích.

Původně žaloval Ondřej Chrapek firmu také kvůli polétavému prachu a škodlivým látkám v ovzduší. Tyto body žaloby však nakonec stáhnul a soudí se s Mittalem pouze kvůli hluku.

Před úřady i veřejností se totiž společnost hájí tím, že není jisté, nakolik právě ona svými provozy skutečně znečišťuje ovzduší v okolí závodu.

„Je vidět, že zpochybnit se dá všechno a české soudy si s tím nevědí rady," uvedl Ondřej Chrapek. „Kdybych se soudil také kvůli ovzduší, rozsudku bych se asi nikdy nedočkal."

 

Právě se děje

Další zprávy