Letišti v Mošnově přibyli cestující, pomohl Ryanair

ČTK ČTK
28. 12. 2014 13:02
Další cestující by podle něj mohlo přinést napojení na železnici, jehož stavba tento měsíc skončila. Pomoci má i mistrovství světa v hokeji.
Letiště Mošnov
Letiště Mošnov | Foto: Letiště Ostrava

Mošnov - Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku letos přibylo zhruba 15 procent cestujících. "Přesná čísla ještě nemáme, ale počet pasažérů se blíží 300 tisícům," řekl ředitel letiště Pavel Schneider. Loni přepravilo letiště 259 167 lidí, což bylo o desetinu méně než v předchozím roce.

Na zvýšení počtu cestujících mají podle Schneidera podíl irské nízkonákladové aerolinky Ryanair, které přepravily do Londýna nebo z Londýna okolo 40 000 pasažérů. To je počet, který při zavedení linky v roce 2013 deklarovaly. Zvýšil se ale počet cestujících i na dalších letech.

"Šly nahoru chartery, šla nahoru Praha. Cestující se na tuto linku vracejí," řekl Schneider.

Další cestující by podle něj mohlo letišti přinést napojení na železnici, jehož stavba tento měsíc skončila. Ostrý provoz na nové trati začne příští rok 13. dubna. Schneider řekl, že se díky tomu letišti rozšíří spádová oblast. Letiště získá napojení nejen na českou, ale i na polskou železnici, díky tomu by pak mohlo jeho služeb využívat více Poláků.

V příštím roce letiště čeká zvýšený zájem cestujících hlavně v souvislosti s velkými akcemi, například mistrovstvím světa v ledním hokeji, které se uskuteční v květnu. "Víme, že je eminentní zájem Ruska a Finska, hlavně těchto států, během těch 14 dnů, o přímé lety z Helsinek a Moskvy do Ostravy," řekl ředitel letiště. Mnoho fanoušků z ciziny podle něj přinese prospěch nejen letišti, ale celému regionu, protože nepřiletí na jeden zápas, ale v kraji určitě stráví několik dní.

Z ostravského letiště nyní létají pravidelné přímé linky jen do Prahy a Londýna. V letní sezoně se z Mošnova létá také do Paříže a turistických destinací zejména ve Středomoří.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy