Frenštát dá peníze i domům poškozeným výbuchem

ČTK ČTK
18. 4. 2013 17:37
Exploze v domě 39 poničila i dvě sousedící budovy
Výbuch poškodil také dva sousední domy.
Výbuch poškodil také dva sousední domy. | Foto: Ludvík Hradilek

Frenštát pod Radhoštěm - Obyvatelé domů číslo 40 a 41 v ulici 6. května ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku dostanou od města 740 tisíc korun.

Pomoc pro ně ve čtvrtek schválili zastupitelé. Domy sousedily s panelákem, který 17. února zcela zničil výbuch, a rovněž utrpěly škody. Dům číslo 40 se rekonstruuje a jeho obyvatelé se dosud nemohli vrátit do svých domovů.

Výbuch plynu zřejmě úmyslně způsobil sedmapadesátiletý obyvatel domu číslo 39 Antonín B. Při neštěstí zemřelo kromě něj dalších pět lidí včetně tří dětí a 11 bylo zraněno, dva z nich jsou dosud v nemocnici.

Třípatrový dům se šesti byty exploze a následný požár zničily, škody ale utrpěly i dva sousedící domy. Dům číslo 40 bylo nutné staticky zajistit, musí se tam vyzdívat některé příčky nebo dělat nové rozvody plynu. Obyvatelé domu dostali dočasně od města náhradní bydlení nebo bydlí u příbuzných.

Zastupitelé pro ně schválili peníze na náhradu škod, které neplatí pojišťovna, například za kuchyňské linky. Sedm domácností v domě číslo 40 dostane po 80 tisících korunách. Šest domácností v domě číslo 41, které utrpěly menší škody, dostane po 30 tisících.

Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity. Ve sbírce na pomoc obyvatelům zničeného domu číslo 39 se zatím sešlo 20,7 milionu korun. Prvních 15,6 milionu už město postiženým lidem vyplatilo. Lidem ze sousedních domů ale peníze se sbírky pomoci nemůžou, protože sbírka je určena výhradně pro vybuchlý dům. Město proto uvolnilo peníze ze svého rozpočtu.

Prohlédněte si fotografie z místa:

Frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová uvedla, že tento týden na ministerstvu financí v Praze obdržela konkrétní příslib finanční pomoci vlády přibližně čtyř miliony korun na pokrytí nákladů města spojených s demolicí domu číslo 39 a na další náklady za práce, které se budou dělat po statickém zabezpečení sousedních domů.

Pomoc městu dříve přislíbili představitelé vlády a Parlamentu. Přestože zničený dům byl majetkem společenství vlastníků, město na sebe převzalo závazky spojené s jeho demolicí. Náklady však přesáhly předpokládané výdaje. "Jsem ráda, že se drží dané slovo, a za tuto pomoc jsme velmi vděční," uvedla starostka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy