Foto: Babiš navštívil ropné laguny, sanace chce řídit sám

Foto: Babiš navštívil ropné laguny, sanace chce řídit sám
Po zmapování situace se rozhodl, že ministerstvo financí chce do své kompetence převzít likvidaci ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě, které dosud má na starosti ministerstvo průmyslu a státní podnik Diamo.
Vůči dosavadnímu postupu při sanaci lagun má totiž ministerstvo výhrady.
Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku a jejich čištění provázejí neustálé problémy. Termín jejich vyčištění se stále posouvá. Obyvatelé v okolí obtěžují kaly zejména zápachem.
Sanaci dosud provádělo pro podnik Diamo sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan, které za to od státu dostalo zhruba 2,6 miliardy korun.
Foto: HN/Jiří Zerzoň
Domácí Domácí
17. 3. 2015 16:40
Likvidace lagun se neúspěšně táhne přes deset let. Nová soutěž na vytěžení kalů skončí na podzim, vypíše se nové výběrové řízení na vyčištění zeminy i vod.
 

Právě se děje

před 8 minutami

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 pct

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve Sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje od příštího roku zdanění hrubé mzdy sazbou 19 procent doplněnou o sazbu 23 procent pro příjmy zhruba nad 140.000 korun měsíčně. Návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, kterým se má dnes zabývat Sněmovna. Stejný návrh předložil už v pondělí premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který ale navrhuje sazby 15 a 23 procent.

Návrh státního rozpočtu na příští rok, který v říjnu schválila vláda, s dopady zrušení superhrubé mzdy nepočítá.

Národní rozpočtová rada dnes Babišův návrh odmítla a nedoporučuje, aby ho Sněmovna přijala. Návrh podle ní porušuje princip úplnosti a reálnosti rozpočtu.

Další zprávy