Mládek: Ropných lagun v Ostravě se zbavíme do roku 2022

ČTK ČTK
6. 3. 2015 14:16
Ropné laguny po chemičce Ostramo jsou jedním z největších ekologických problémů v Česku. Termín jejich sanace se neustále posouvá.
Sanace ropných kalů.
Sanace ropných kalů. | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Sanace ropných lagun po bývalé chemičce Ostramo v Ostravě by měla skončit v roce 2022. Nejhorší část lagun, tedy zapáchající kaly, by mohla být odtěžena do konce roku 2016.

Na tiskové konferenci v Karviné to v pátek řekli ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku a jejich čištění provázejí neustálé problémy.

Termín jejich vyčištění se stále posouvá. Vytěženo bylo už zhruba 200 tisíc tun kalů, jenže se ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, se kterými se původně nepočítalo. Obyvatelé v okolí obtěžují kaly zejména zápachem.

Ředitel podniku Diamo, jenž má na starosti správu lagun a jejich sanaci, řekl, že v současné době vrcholí soutěž na dodavatele, který kaly odstraní.

"Předpokládám, že do konce března bude vypsána poslední část soutěže, jež už se týká posledních pěti firem, se kterými byla podepsána rámcová smlouva," řekl Rychtařík s tím, že už se bude soutěžit jen cena zakázky.

Podpis smlouvy s vítěznou firmou předpokládá letos v listopadu. Jakmile vítěz získá patřičná povolení, odstranění kalů podle Rychtaříka nemůže přesáhnout tři čtvrtě roku.

"Nejvíc vadí nadbilanční kaly. Jestliže v listopadu bude vysoutěžena firma, pak je reálná naděje, že to, co nejvíc lidi bolí, by mohlo skončit někdy koncem roku 2016," řekl ministr Mládek.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy