Domy v ghettu nejsou na bydlení, úřad chce dokumentaci

ČTK ČTK
30. 8. 2012 13:21
Všechny domy nejsou v katastru vedeny jako bytové domy, ale jako jiná stavba
Ulice Přednádraží.
Ulice Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Stavební úřad ve čtvrtek vyzval vlastníka objektů v ostravském ghettu Přednádraží k předložení dokumentace k domům v této lokalitě.

Všechny domy totiž nejsou v katastru nemovitostí vedeny jako bytové domy, ale jako jiná stavba.

To znamená, že lidé v takovém objektu mohou bydlet jen za předpokladu, že je část určená k bydlení zkolaudována jako byty.

V případě Přednádraží není jasné, zda je tato podmínka splněna, proto stavební úřad žádá o dokumentaci. Řekla to mluvčí centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

Majitel nemovitostí Oldřich Roztočil postup úřadu vnímá jako další účelový útok.

Úřadu má předložit například stavební výkresy a technický popis budov.

"Pokud se daná dokumentace nedochovala, nebo je neúplná, je vlastník domů povinen pořídit dokumentaci skutečného provedení stavby," uvedla Pondělíčková s tím, že na to úřad upozornil i vlastníka objektů.

Domy jsou vedeny jako jiná stavba

Domy jsou podle stavebního úřadu vedeny na katastru jako jiná stavba. Mluvčí uvedla, že jsou takto označovány ty stavby, které nelze zařadit do některé z kategorií staveb, mezi něž patří například bytové domy, ubytovací zařízení nebo administrativní budovy.

Požadovanou dokumentaci k objektům musí majitel předložit do deseti dnů od doručení výzvy.

"Stavební úřad tuto dokumentaci potřebuje z důvodu posouzení účelu užívání daných domů a také k tomu, aby bylo možné ověřit, že nedojde k provádění prací bez povolení stavebního úřadu," řekla Pondělíčková.

Prohlédněte si, jak to vypadá v Přednádraží:

Roztočil řekl, že dokumentaci je povinen mít nejen majitel, ale právě i stavební úřad.

"Dva subjekty v téhle zemi musí mít tuto dokumentaci - příslušný stavební úřad a majitel," uvedl Roztočil. Dodal, že nějakou dokumentaci má, ale není úplná, což podle něj úřad dobře ví. Tuto dokumentaci také hodlá předložit.

Lhůtu deseti dnů považuje za zcela účelovou. "Stavební úřad má povinnost mít dokumenty k těm stavbám, ke kterým vydával stavební povolení, což není tento případ," reagovala mluvčí.

Datovou schránku nevybírá

Pondělíčková dodala, že vlastník objektů si rovněž nevyzvedl z datové schránky nařízení k zazdění domu číslo 11, ani výzvu k opravám na objektu číslo šest. Oba dokumenty jsou však v tuto chvíli považovány za doručené.

Zazdění domu 11 musí být podle nyní běžících lhůt hotovo do 8. září. "Pokud nebude nařízení splněno, bude stavební úřad činit další kroky. Z toho, že vlastník domů se stavebním úřadem nekomunikuje a nepřebírá poštu je zřejmé, že nemá snahu vyřešit danou situaci," uvedla mluvčí.

Kritiku však Roztočil odmítá, datovou schránku si nevyzvedl, protože prý věděl, že dokumenty budou po určité lhůtě automaticky považovány za doručené. "A výzvy mi moc jako snaha o komunikaci nepřijdou," podotkl Roztočil.

Musí opravit propadlou cestu

Stavební úřad ve čtvrtek zároveň vyzval vlastníka přístupové komunikace k domům v Přednádraží - České dráhy, aby odstranil závady na vozovce, tedy například opravil část propadlé cesty, a to do 60 dnů ode dne doručení této výzvy.

V lokalitě stále žije několik desítek lidí, včetně dětí. Jsou mezi nimi převážně Romové.

Stavební úřad jim přitom nařídil, aby se vystěhovali, a opakovaně obyvatele vyzýval, aby lokalitu opustili. Pobyt v budovách totiž považuje za životu nebezpečný. To však rodiny odmítají.

 

Právě se děje

Další zprávy