Moravskoslezským krajem se prohnala bouřka s dešti. Zvedla hladiny několika řek

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2018 16:15
První stupeň povodňové aktivity platí na Olešné na Frýdecko-Místecku, Stonávcena Karvinsku a na řece Lubině na Novojičínsku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Filip Baroš

Ostrava - Déšť doprovázený v noci a dnes ráno silnými bouřkami v Moravskoslezském kraji zvedl hladiny několika řek. Na čtyřech místech platil první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti, odpoledne již nebyl nikde. Hasiči čerpají hlavně vodu ze sklepů, uklízeli bahno, nejčastěji na Frýdecko-Místecku, uvedl mluvčí hasičů Jakub Kozák.

"Celkem od půlnoci evidujeme 104 zásahů spojených s čerpáním vody. Nejvíce, 52, jich bylo na Karvinsku. Na Frýdecko-Místecku jsme vyjížděli pětadvacetkrát. V drtivé většině případů se jednalo o čerpání vody ze zatopených domů, sklepů a komunikací, hasiči rovněž občas tlakovou vodou protlačili propustky u silnic, aby mohla voda samovolně odtékat," řekl před šestnáctou hodinou Kozák.

Problémy začaly kolem páté hodiny ráno, kdy hasiči vyjeli do Větřkovic na Opavsku, kde voda zaplavila zahrady a silnice. Už podruhé tady bláto z polí zaplavilo sportovní areál v centru obce. "V sobotu večer jej kompletně uklidili místní občané, podruhé dnes si už na pomoc přivolali hasiče," dodal Kozák.

Hasiči pomohli především opláchnout nánosy bahna z dlážděné povrchy a také postavili hráz z pytlů s pískem. Využita byla preventivně vzhledem k očekávání dalšího deště. Hráz z pytlů s pískem hasiči stavěli i na jiných místech kraje, například v Chotěbuzi.

První stupeň povodňové aktivity platil dopoledne na čtyřech místech. Na Olešné v Palkovicích na Frýdecko-Místecku, Stonávce v Hradišti na Karvinsku a na řece Lubině v Petřvaldu a Vlčovicích na Novojičínsku. Dopoledne řeky kulminovaly a začaly klesat. Odpoledne už v kraji nebyl stav bělosti vyhlášen nikde.

Mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková uvedla, že podle měřicích stanic pršelo nejvíce na Třinecku a v okolí Českého Těšína, v průměru spadlo kolem 50 litrů vody na metr čtvereční. Byla ale místa, kde tato hranice neplatila. "Například na Babí hoře u Třince spadlo během tří hodin víc než 70 milimetrů srážek," podotkla Vlčková.

Video: Víkend je ve znamení bouřek a přeháněk

Nastanou dusné dny, kdy relativní vlhkost bude vysoká, tvrdí v předpovědi počasí o následujících dnech meteoroložka Dagmar Honsová. | Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

Další zprávy