reklama
 
 

Českem se prohnaly bouřky a přívalové deště. V Brtnici na Jihlavsku evakuovali při záplavách 12 lidí

Aktualizováno 2. 6. 2018 8:57
Přívalové srážky mohou rychle rozvodnit malé toky a suchá koryta, zatopit sklepy či podemlít cesty a silnice.

Praha - V pátek odpoledne a večer se Českem prohnaly velmi silné bouřky. V Brtnici na Jihlavsku vytopila voda při přívalových deštích dvě desítky domů. Hasiči evakuovali 12 lidí, do odklízení se zapojilo přes 100 lidí. V sobotu hladina rybníka klesla.

Podle odhadů starostky Brtnice Miroslavy Švaříčkové spadlo od 50 do 70 litrů vody na metr čtvereční. Voda posouvala zaparkovaná auta o desítky metrů a bortila kamenné tarasy i zdi staré stodoly. Kanály přestaly podle starostky vodu pojímat už po 16:00, déšť ale ustal až po 17:00. "A to byly naštěstí v minulosti kanály předimenzované," řekla. 

"Povodňová komise přišla domů po půlnoci. Hladina rybníka v Brtnici klesla, hasiči to kontrolovali, doufejme, že všechno bude v pořádku a nepřijde žádný déšť. Odklízecí práce probíhaly večer a teď už zase začínají, lidé pracují v domech. V našich vesnicích bude technická skupina zajišťovat pomoc, kontejnery, techniku. Budou potřeba vysoušeče, nejhorší to bude v Jestřebí," řekla starostka.

Hasiči zasahovali i na jižní Moravě či Olomoucku

Hasiči v Jihomoravském kraji už odpoledne kvůli bouřce zasahovali u 18 událostí, řekl jejich mluvčí Jan Dvořák. Odstraňovali především popadané stromy či větve na silnicích, hlavně na Brněnsku. Do spadaných větví najel osobní vlak mezi Tetčicemi a Zastávkou u Brna, nikomu se nic nestalo, nevznikla žádná škoda.

K deseti událostem odpoledne a v podvečer vyjížděli kvůli silným bouřkám také hasiči v Olomouckém kraji. Čerpali vodu ze sklepů, uklízeli silnice a odstraňovali spadlé stromy. Bouřky v kraji se obešly bez větších komplikací, řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

V pěti krajích nelze vyloučit ani překročení povodňových limitů. Nejsilnější bouřky se očekávaly v pátek večer v Čechách s výjimkou Karlovarského kraje. V noci na sobotu budou bouřky slábnout. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Natočili jste video z řádění bouřek? Pošlete nám ho a pokud ho zveřejníme, odměníme vás:

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

"Vzhledem k předpovídaným bouřkám s přívalovými srážkami mohou hladiny toků od pátečního odpoledne do sobotního rána poměrně rychle reagovat, a to zejména v Čechách v oblastech s výraznějším nasycením po předchozích deštích. V závislosti na spadlých srážkách může docházet k přechodným vzestupům hladin na malých a středních tocích na celém území ČR. Nelze vyloučit i krátkodobé překročení limitů pro SPA," uvedli meteorologové.

Přívalové srážky mohou rychle rozvodnit malé toky a suchá koryta, zatopit sklepy či podemlít cesty a silnice.

Povodňovou bdělost meteorologové předpokládají v Praze, Středočeském, Plzeňském, Jihočeském kraji a v kraji Vysočina. Kromě těchto krajů se velmi silné bouřky v pátek očekávaly ještě v Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém kraji a na Děčínsku, Ústecku a Litoměřicku v Ústeckém kraji.

Bouřky postupně přejdou na Moravu a do Slezska a budou slábnout. Při deštích by tam mohlo spadnout do 30 milimetrů srážek.

V sobotu a neděli se mohou bouřky na východě a severovýchodě republiky opakovat. ČHMÚ bude výstrahu nadále upřesňovat.

Nastanou dusné dny, kdy relativní vlhkost bude vysoká, tvrdí v předpovědi počasí o následujících dnech meteoroložka Dagmar Honsová. | Video: Dagmar Honsová, Meteopress |  01:24

autor: ČTK | 1. 6. 2018 12:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama