Českem se prohnaly bouřky a přívalové deště. V Brtnici na Jihlavsku evakuovali při záplavách 12 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2018 8:57
Přívalové srážky mohou rychle rozvodnit malé toky a suchá koryta, zatopit sklepy či podemlít cesty a silnice.
Blesková povodeň zatopila v pátek v Brtnici na Jihlavsku dvě desítky domů, podemlela silnici a bahnem zanesla před necelým týdnem zkolaudovaný obecní rybník.
Blesková povodeň zatopila v pátek v Brtnici na Jihlavsku dvě desítky domů, podemlela silnici a bahnem zanesla před necelým týdnem zkolaudovaný obecní rybník. | Foto: ČTK

Praha - V pátek odpoledne a večer se Českem prohnaly velmi silné bouřky. V Brtnici na Jihlavsku vytopila voda při přívalových deštích dvě desítky domů. Hasiči evakuovali 12 lidí, do odklízení se zapojilo přes 100 lidí. V sobotu hladina rybníka klesla.

Podle odhadů starostky Brtnice Miroslavy Švaříčkové spadlo od 50 do 70 litrů vody na metr čtvereční. Voda posouvala zaparkovaná auta o desítky metrů a bortila kamenné tarasy i zdi staré stodoly. Kanály přestaly podle starostky vodu pojímat už po 16:00, déšť ale ustal až po 17:00. "A to byly naštěstí v minulosti kanály předimenzované," řekla. 

"Povodňová komise přišla domů po půlnoci. Hladina rybníka v Brtnici klesla, hasiči to kontrolovali, doufejme, že všechno bude v pořádku a nepřijde žádný déšť. Odklízecí práce probíhaly večer a teď už zase začínají, lidé pracují v domech. V našich vesnicích bude technická skupina zajišťovat pomoc, kontejnery, techniku. Budou potřeba vysoušeče, nejhorší to bude v Jestřebí," řekla starostka.

Hasiči zasahovali i na jižní Moravě či Olomoucku

Hasiči v Jihomoravském kraji už odpoledne kvůli bouřce zasahovali u 18 událostí, řekl jejich mluvčí Jan Dvořák. Odstraňovali především popadané stromy či větve na silnicích, hlavně na Brněnsku. Do spadaných větví najel osobní vlak mezi Tetčicemi a Zastávkou u Brna, nikomu se nic nestalo, nevznikla žádná škoda.

K deseti událostem odpoledne a v podvečer vyjížděli kvůli silným bouřkám také hasiči v Olomouckém kraji. Čerpali vodu ze sklepů, uklízeli silnice a odstraňovali spadlé stromy. Bouřky v kraji se obešly bez větších komplikací, řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

V pěti krajích nelze vyloučit ani překročení povodňových limitů. Nejsilnější bouřky se očekávaly v pátek večer v Čechách s výjimkou Karlovarského kraje. V noci na sobotu budou bouřky slábnout. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Natočili jste video z řádění bouřek? Pošlete nám ho a pokud ho zveřejníme, odměníme vás:

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

"Vzhledem k předpovídaným bouřkám s přívalovými srážkami mohou hladiny toků od pátečního odpoledne do sobotního rána poměrně rychle reagovat, a to zejména v Čechách v oblastech s výraznějším nasycením po předchozích deštích. V závislosti na spadlých srážkách může docházet k přechodným vzestupům hladin na malých a středních tocích na celém území ČR. Nelze vyloučit i krátkodobé překročení limitů pro SPA," uvedli meteorologové.

Přívalové srážky mohou rychle rozvodnit malé toky a suchá koryta, zatopit sklepy či podemlít cesty a silnice.

Povodňovou bdělost meteorologové předpokládají v Praze, Středočeském, Plzeňském, Jihočeském kraji a v kraji Vysočina. Kromě těchto krajů se velmi silné bouřky v pátek očekávaly ještě v Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém kraji a na Děčínsku, Ústecku a Litoměřicku v Ústeckém kraji.

Bouřky postupně přejdou na Moravu a do Slezska a budou slábnout. Při deštích by tam mohlo spadnout do 30 milimetrů srážek.

V sobotu a neděli se mohou bouřky na východě a severovýchodě republiky opakovat. ČHMÚ bude výstrahu nadále upřesňovat.

Nastanou dusné dny, kdy relativní vlhkost bude vysoká, tvrdí v předpovědi počasí o následujících dnech meteoroložka Dagmar Honsová. | Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

před 5 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy