reklama
 
 

Vedení ČSSD se postavilo proti zemětřesení v Ostravě, kde byly odvolané regionální špičky strany

13. 1. 2017
Odchod řady členů vedení ČSSD na nedávném jednání v Ostravě neplatí. Předseda strany Bohuslav Sobotka v pátek navečer oznámil, že předsednictvo strany zrušilo konferenci, kde k odvolání došlo. Brzy se proto uskuteční nové jednání.

Praha - Předsednictvo sociální demokracie v pátek navečer vyneslo verdikt nad "zemětřesením" v ostravské ČSSD, kde po loňském volebním propadu nedobrovolně "padlo" devět z 23 členů okresního výkonného výboru.

"Rozhodli jsme se o poměrně razantní řešení, předsednictvo dnes zrušilo okresní konferenci, která proběhla v Ostravě," oznámil předseda Bohuslav Sobotka s odkazem na závěry Ústřední kontrolní komise. "Podle této komise nebyla v průběhu konference dodržena naše vnitřní pravidla," uvedl Sobotka. Na dotaz, o co konkrétně šlo, odpověděl, že bylo porušeno několik věcí, které se týkaly stanov a vnitřních řádů. Podrobnosti však neuvedl. 

Jednání v Ostravě se tak bude muset zopakovat, a to tak rychle, aby delegáti zvolili své zástupce pro sjezd stany. "Našim cílem, je, aby konference byla zopakována v souladu s našimi pravidly a její zástupci se mohli účastnit sjezdu," podotkl šéf ČSSD.

Na loňské listopadové konferenci ČSSD byl po prohraných volbách odvolán z funkce tehdejší lídr okresní stranické organizace Lumír Palyza. Pro jeho odvolání se tehdy vyslovila většina delegátů, iniciovali jej především Mladí sociální demokraté.

Vytýkali mu nulovou sebereflexi po neúspěšných volbách, ale i špatné směřování ostravských sociálních demokratů a rozpad městské koalice. ČSSD tehdy poprvé od roku 1990 skončila na magistrátu v opozici.

Společně s ním přišlo o funkci dalších osm z 23 členů okresního výkonného výboru: Petr Mihálik, Simona Piperková, Dalibor Malík, Václav Štolba, Marek Horečka, Kamil Bednář, Rudolf Ficek a Barbora Jelonková. Většina z nich navíc po odvolání Palyzy zasedání na protest opustila.

Členové výboru byli zvoleni noví, funkce předsedy však byla dosud neobsazená. Podle některých sociálních demokratů bylo odvolání devíti lidí součástí politického boje před nadcházejícími parlamentními volbami.

Předseda krajské organizace ČSSD Miroslav Novák poté podal stížnost kontrolním orgánům strany i předsedovi Bohuslavu Sobotkovi a usiloval tak o zneplatnění celé listopadové konference i volby nových členů výboru. Podle něj byly při zasedání porušeny stanovy strany. Komise, která případ posuzovala, mu však za pravdu nedala.

autor: Radek Bartoníček | 13. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Moravskoslezský kraj

  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama