V Novém Boru zavřeli kvůli infekci mateřské školy i knihovnu

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2015 17:02
Laboratorní testy u nemocných prokázaly takzvané noroviry, které způsobují průjmy a zvracení a jsou extrémně infekční. V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku už podle odhadů onemocněly stovky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Nový Bor (Českolipsko) - V Novém Boru na Českolipsku zůstaly v pondělí kvůli šířícímu se infekčnímu onemocnění uzavřené všechny mateřské školy, až do konce týdne zůstane uzavřena také městská knihovna.

Zrušeno bylo i plánované jednání zastupitelstva, které se mělo uskutečnit ve středu, řekl starosta Jaromír Dvořák.

Opatření má zabránit dalšímu šíření průjmových onemocnění ve městě.

Onemocněly stovky lidí

Laboratorní testy u nemocných prokázaly takzvané noroviry, které způsobují průjmy a zvracení a jsou extrémně infekční. V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku už podle odhadů onemocněly stovky lidí.

Většina nemocných se snaží nemoc zvládnout vlastními silami a často nevyhledali ani lékaře.

"Českolipská nemocnice od čtvrtka do nedělního dopoledne přijala asi deset pacientů, takže z našeho pohledu žádné dramatické číslo. Ambulantně jsme jich ošetřili asi trojnásobek. Od nedělního rána už jsme žádného nového pacienta nepřijali," řekl lékařský ředitel nemocnice Radek Havlas.

Šlo podle něj o případy, které nebylo možné běžnými ambulantními prostředky zvládnout. "Nemáme tu žádného pacienta, který by byl tímto způsobem ohrožen na životě," dodal.

Může jít o znečištění vody

Přítomnost norovirů, které prokázaly testy u nemocných, může podle hygieniků souviset s fekálním znečištěním pitné vody.

Odhalily ho laboratorní testy v části vodovodní sítě v Novém Boru a také u jednoho vodojemu v Okrouhlé.

Tuto hypotézu podle nich ale zatím nelze definitivně potvrdit. Voda podle laboratorních testů obsahuje bakterie Escherichia coli a koliformní bakterie, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví.

Zda jsou tam i noroviry, ukážou až další testy.

Jediná laboratoř

"V Česku je jediná laboratoř, která může noroviry ve vodě odhalit, v Brně. Právě tam dnes odesíláme naše nasbírané vzorky. Doufám, že do konce týdne bychom mohli být moudřejší," řekla ředitelka Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Hygienici pokračují ve sběru vzorků od nemocných a také připravují dotazník, který by měl mezi nemocnými i zdravými situaci v Novém Boru zmapovat. Teprve na základě podrobné analýzy bude podle Prattingerové možné říct, zda spolu opravdu znečištění vody a nákaza souvisejí.

Zákaz pitné vody

V části Nového Boru a nedaleké Okrouhlé stále platí zákaz používání vody z vodovodu jako pitné.

Nejen k pití, ale také k čištění zubů, mytí ovoce a zeleniny, by podle hygieniků měli lidé v postižených oblastech používat vodu z cisteren nebo balenou. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) zajistily pro postižené domácnosti náhradní zásobování pitnou vodou cisternami.

"Nově se nám podařilo dohodnout zásobování cisternami také pro obyvatele Skalické ulice," řekl Dvořák. I když je podle něj zásobována odjinud, lidé vodě z veřejného vodovodu nevěří a žádali zásobování cisternami.

"Kvůli znečištění vody jsme už podali trestní oznámení na neznámého pachatele pro obecné ohrožení," dodal novoborský starosta.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy