V Novém Boru zavřeli kvůli infekci mateřské školy i knihovnu

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2015 17:02
Laboratorní testy u nemocných prokázaly takzvané noroviry, které způsobují průjmy a zvracení a jsou extrémně infekční. V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku už podle odhadů onemocněly stovky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Nový Bor (Českolipsko) - V Novém Boru na Českolipsku zůstaly v pondělí kvůli šířícímu se infekčnímu onemocnění uzavřené všechny mateřské školy, až do konce týdne zůstane uzavřena také městská knihovna.

Zrušeno bylo i plánované jednání zastupitelstva, které se mělo uskutečnit ve středu, řekl starosta Jaromír Dvořák.

Opatření má zabránit dalšímu šíření průjmových onemocnění ve městě.

Onemocněly stovky lidí

Laboratorní testy u nemocných prokázaly takzvané noroviry, které způsobují průjmy a zvracení a jsou extrémně infekční. V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku už podle odhadů onemocněly stovky lidí.

Většina nemocných se snaží nemoc zvládnout vlastními silami a často nevyhledali ani lékaře.

"Českolipská nemocnice od čtvrtka do nedělního dopoledne přijala asi deset pacientů, takže z našeho pohledu žádné dramatické číslo. Ambulantně jsme jich ošetřili asi trojnásobek. Od nedělního rána už jsme žádného nového pacienta nepřijali," řekl lékařský ředitel nemocnice Radek Havlas.

Šlo podle něj o případy, které nebylo možné běžnými ambulantními prostředky zvládnout. "Nemáme tu žádného pacienta, který by byl tímto způsobem ohrožen na životě," dodal.

Může jít o znečištění vody

Přítomnost norovirů, které prokázaly testy u nemocných, může podle hygieniků souviset s fekálním znečištěním pitné vody.

Odhalily ho laboratorní testy v části vodovodní sítě v Novém Boru a také u jednoho vodojemu v Okrouhlé.

Tuto hypotézu podle nich ale zatím nelze definitivně potvrdit. Voda podle laboratorních testů obsahuje bakterie Escherichia coli a koliformní bakterie, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví.

Zda jsou tam i noroviry, ukážou až další testy.

Jediná laboratoř

"V Česku je jediná laboratoř, která může noroviry ve vodě odhalit, v Brně. Právě tam dnes odesíláme naše nasbírané vzorky. Doufám, že do konce týdne bychom mohli být moudřejší," řekla ředitelka Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Hygienici pokračují ve sběru vzorků od nemocných a také připravují dotazník, který by měl mezi nemocnými i zdravými situaci v Novém Boru zmapovat. Teprve na základě podrobné analýzy bude podle Prattingerové možné říct, zda spolu opravdu znečištění vody a nákaza souvisejí.

Zákaz pitné vody

V části Nového Boru a nedaleké Okrouhlé stále platí zákaz používání vody z vodovodu jako pitné.

Nejen k pití, ale také k čištění zubů, mytí ovoce a zeleniny, by podle hygieniků měli lidé v postižených oblastech používat vodu z cisteren nebo balenou. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) zajistily pro postižené domácnosti náhradní zásobování pitnou vodou cisternami.

"Nově se nám podařilo dohodnout zásobování cisternami také pro obyvatele Skalické ulice," řekl Dvořák. I když je podle něj zásobována odjinud, lidé vodě z veřejného vodovodu nevěří a žádali zásobování cisternami.

"Kvůli znečištění vody jsme už podali trestní oznámení na neznámého pachatele pro obecné ohrožení," dodal novoborský starosta.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy