V Novém Boru a Okrouhlé postihly desítky lidí střevní potíže

ČTK ČTK
22. 8. 2015 18:34
Jedním ze zdrojů nákazy je vodojem v obci Okrouhlá. Zásobování vodou je nyní z cisteren.
Místo ke kohoutku musí nyní lidé pro pitnou vodu k cisterně.
Místo ke kohoutku musí nyní lidé pro pitnou vodu k cisterně. | Foto: ČTK

Nový Bor - V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku postihly desítky lidí střevní potíže. V Okrouhlé je zdrojem nákazy jeden z vodojemů, v Novém Boru Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) původce nákazy hledají.

Hygienici dnes používání znečištěné vody zakázali, laboratorní testy ukázaly ve vodě nadlimitní výskyt bakterií Escherichia coli a koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví.

SČVK pro Okrouhlou a pro část Nového Boru zajistily náhradní zásobování pitnou vodou cisternami. V Boru jsou tak zásobováni obyvatelé ulic Revoluční, Lužické, Egermannovy, Komenského, Jungmannovy, Lipové a Slovanky, sdělila mluvčí SČVK Iveta Kardianová.

"K lokálnímu znečištění mohlo dojít ze zatím neidentifikovaného místního zdroje, například studny, který byl použit v době plánované odstávky 18. srpna. Tím mohlo dojít ke kontaminaci části veřejné vodovodní sítě," uvedla mluvčí. SČVK teď podle ní prověří stav všech vodovodních přípojek, kterých se odstávka týkala. Další výsledky by měly být v neděli odpoledne.

V Novém Boru víme zatím zhruba o stovce nakažených, ve skutečnosti jich ale bude zřejmě víc," řekl dnes starosta Jaromír Dvořák. "Připravujeme kvůli tomu trestní oznámení na neznámého pachatele, lidé po nás budou žádat odškodnění," dodal.

V nedaleké Okrouhlé byl podle Kardianové jeden z vodojemů znečištěn zřejmě v souvislosti se silnými dešti, které na počátku týdne zasáhly celou republiku. Podle starosty Štefana Pňačka je v obci postižen průjmy a zvracením téměř každý třetí člověk. "Dnes od rána lidi objíždím a informuju je o situaci, je tu také spousta rekreantů, ke kterým se informace o problémech s vodou zatím nemusely dostat," řekl starosta.

Vážné zdravotní problémy v květnu způsobila lidem pitná voda v Praze 6, kde vodu kontaminoval průsak z kanalizace. Několik tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče bylo kvůli tomu od 24. do 28. května bez pitné vody. V souvislosti se znečištěním onemocnělo tehdy 4144 lidí, z toho 33 skončilo na lůžku v nemocnici. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže. Průběh onemocnění na novoborsku však podle starostů tak dramatický není. "Řada lidí ani nevyhledala lékaře, jen zašli do lékárny," dodal Dvořák.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy