Liberec - V liberecké zoo se v noci narodilo mládě bílého tygra.
Na svět přišlo v 6:15 a o hodinu později se poprvé napilo mateřského mléka. Chovatelé ještě nevědí, jakého je mládě pohlaví. To se dozvědí za tři týdny při prvním očkování. Matkou je šestiletá tygřice Surya Bára.
"Čerstvé mládě, přestože zatím slepé, se zhruba hodinu a půl po narození vydalo na první výlet, když se z porodnice vykulilo přímo do velké vnitřní ubikace," popsal mluvčí zoo Ivan Langr. Během těchto dvou minut se ošetřovatelům podařilo mládě vyfotit mobilním telefonem. Poté si pro malého tygra přišla matka.
Pavilon šelem je od pátečního rána uzavřen a návštěvníci se do něj vrátí nejdříve na přelomu června a července.
"Porodnici a přilehlé ubikace nonstop sledují webové kamery, jejichž sestříhané výstupy bude zoo umisťovat na své sociální sítě," uvedl Langr.
Zvláštní formu tygra indického má zahrada od roku 1994, úspěšný odchov se jí ale zatím podařil jen dvakrát - v letech 2002 a 2012.
Pro Suryi Báru, jejíž kmotrou je oštěpařka Bára Špotáková, to byl třetí porod. Na podzim 2011 se ovšem o mláďata nestarala, takže ta záhy uhynula.
Další odchov byl ale už úspěšný. První červencový den roku 2012 porodila samce Sambura a Liama a samici Gaiu.
Mladí tygři už ale v Liberci nejsou. Expozice šelem prostorově neumožňuje, aby zde zůstali a zároveň se mohla narodit další mláďata.
Uměle vyšlechtěná rarita
Bílých tygrů žije na celém světě jen několik desítek. Jde o uměle vyšlechtěnou raritu a ve volné přírodě by nepřežila.
Šelmy pocházejí z Indie a jejich bílé zbarvení je dáno částečným albinismem, kdy jim chybí oranžové barvivo.
První zmínka o nich pochází z roku 1951. Z chovatelského hlediska nejsou sice nijak zvlášť cenní, díky své popularitě ale pomáhají zachraňovat skutečně ohrožené druhy zvířat.