Česká Lípa - Okresní soud v České Lípě řeší případ dvou policistů, kteří podle obžaloby před dvěma lety nepřiměřeně tvrdě zasáhli proti opilému mladíkovi. S řadou zranění skončil v nemocnici, policistům nyní hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby až tříleté vězení.
Podle žaloby se vše odehrálo v lednu 2009 na českolipském sídlišti Sever. Oba policisté vinu odmítají. Tvrdí, že postupovali podle zákona, informuje MF Dnes.
Poškozený mladík se ráno vracel s kamarádem z hospody. Údajně byli jen hluční. Jedna hlídka je kontrolovala a oběma mužům domluvila, za pár sekund ale přijela druhá. Za poznámku: "To jsou další frajeři nebo hajzlové, co nám mají pomáhat a mají nás chránit," si jeden z mužů vykoledoval ránu pěstí od policisty.
"Když jsem chtěl, ať zavolá kolegy, opřeli mě, spoutali mě, vystříkali kasrem a chtěli mě někam odvézt," popsal u soudu incident dnes třicetiletý muž.
Zásah policistů trval několik minut, přičemž poškozený jen odmítal nastoupit do auta. "Když zjistili, že mě do auta nedají, vypsali mi pokutu, rozpoutali a nechali mě jít bez ošetření. Nahlásili to až druhý den, když viděli, že to jen tak nenechám," dodal poškozený.
Muže nechali bez lékařské pomoci
Ranou policisté mladíkovi roztrhli obočí. Když spoutaný upadl, rozrazil si ještě bradu a v nemocnici jej museli sešívat. Měl také naražené ledviny a krev v moči.
Policisté přišli k soudu v uniformách a jeden z nich měl nášivku Pohotovostní jednotka Tygr. Ta je vycvičená ke střetům s lidmi například při fotbalových utkáních. Státní zástupce je přesvědčen o tom, že překročili své pravomoci. "Policisté měli postupovat zcela přiměřeně situaci. Za nadávku nemůžete skončit v nemocnici," řekl státní zástupce Martin Tvrdík.
Použití donucovacích prostředků podle něj přesně vymezuje zákon. Policisté navíc prý zraněného muže nedopravili do nemocnice. Nezpracovali ani záznam o použití donucovacích prostředků s následkem zranění.
Policisty vyšetřovala Inspekce Policie ČR, stále jsou ve službě. "Informaci o tom, že je proti policistům vedeno trestní řízení, obdrželo vedení krajské policie v červnu 2010. Poté, co se s dostupnými informacemi seznámilo, neshledalo důvod pro zproštění policistů výkonu služby," informovala mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková. Policie podle ní čeká na pravomocné rozhodnutí soudu, teprve pak rozhodne o případných personálních krocích.