Soud: Policisté musí svědčit i bez zbavení mlčenlivosti

ČTK ČTK
18. 4. 2011 17:19
Nejvyšší soud stanovil precedens při projednávání stížnosti obviněného policisty

Brno - Policisté jsou povinní vypovídat v trestním řízení jako svědci i bez zbavení mlčenlivosti. Jedinou výjimkou jsou utajované informace.

Vyplývá to z rozhodnutí trestního kolegia Nejvyššího soudu (NS), které poslouží jako modelový případ při sjednocování soudní praxe. O rozhodnutí informoval mluvčí soudu Petr Knötig.

Dosud se stávalo, že policisté - pokud nebyli zbaveni mlčenlivosti - odmítali před soudem popsat například okolnosti služebního zákroku nebo informace zjištěné při vyšetřování.

Policista si stěžoval na výpověď kolegyně

Nejvyšší soud se konkrétně zabýval dovoláním policisty obviněného ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Stěžoval si na to, že proti němu jako svědkyně vypovídala policistka, která nebyla zbavena mlčenlivosti. Nejvyšší soud jeho dovolání odmítl.

"Současně NS uznal za nutné v rámci sjednocování soudní praxe přijmout rozhodnutí, že policista je povinen před soudem v postavení svědka v trestním řízení vypovídat o souvislostech, které zjistil při plnění úkolů. Tímto rozhodnutím trestního kolegia NS jsou jakékoliv pochybnosti o výpovědi policisty v postavení svědka vyvrácené," uvedl Knötig.

Podle právní věty nového rozhodnutí je policista povinen vypovídat jako svědek v trestním řízení i o skutečnostech, ohledně nichž jinak musí podle zákona o policii zachovávat mlčenlivost.

Jde výslovně o skutečnosti, "s nimiž se seznámil při plnění úkolů policie nebo v souvislosti s nimi a které v zájmu zabezpečení úkolů policie nebo v zájmu jiných osob vyžadují, aby zůstaly utajeny před nepovolanými osobami".

Nejvyšší soud zveřejní případ ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek. Poslouží tak českým soudům při řešení podobných sporů. Takzvané sjednocování judikatury patří k důležitým úkolům Nejvyššího soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy