Policista v civilu se vyhne trestu za pokus o vybrání pokuty s majáky. Rezignoval

Jakub Heller Jakub Heller
12. 5. 2019 7:44
Cizinecká policie nepotrestá svého příslušníka, který začátkem března ve svém soukromém voze vybaveným majáky vybržďoval řidiče na severu Čech. Sám požádal o propuštění ze sboru ještě před tím, než mu mohl být uložen kázeňský trest.
Příslušník cizinecké policie v civilu začátkem března svém soukromém voze vybaveným majáky vybržďoval řidiče na severu Čech. Chtěl mu uložit pokutu. | Video: Jiří Kopřiva

Na vyvrcholení případu upozornil server Novinky.cz. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) rozhodla, že se policista zařazený na ředitelství cizinecké policie nedopustil žádného trestného činu. "Jeho jednání má však znaky kázeňského přestupku, a proto byl případ předán nadřízenému funkcionáři k projednání," řekla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Než k tomu však došlo, muž u policie skončil. "Policista si podal žádost o propuštění ze služebního poměru a na konci dubna odešel. V kázeňském řízení ho proto není možné řešit," doplnila mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Muž se tak, kromě konce policejní kariéry, vyhne trestu za své podivné jednání, které zachytila kamera řidiče Jiřího Kopřivy. Toho se policista v civilu pokusil obrat o peníze.

Vše začalo policistovou údajně nebezpečnou jízdou a skončilo vybržďováním Kopřivova auta. "Řítil se ke mně snad stovkou. Ukázal jsem na něj, jestli je v pořádku, a v tu chvíli z ničeho nic spustil majáčky," uvedl Kopřiva. Celá situace mu přišla podezřelá, stejně jako podivně působící modré majáky, a tak se rozhodl nezastavit. Po chvíli mu však řidič fabie nebezpečným manévrem zatarasil cestu.

"Normálně mě vybrzdil. Nezbylo mi než zastavit. Přiskočil k mému autu, otevřel dveře a začal na mě řvát, že jsem ho nechtěl nechat předjet, že jsem udělal spoustu přestupků, že to budu mít neskutečně drahé a že mi na místě může sebrat řidičák," vyprávěl v březnu Kopřiva, kterému se celá situace nezdála a tak řidiči fabie odvětil, že se s ním nebude bavit, dokud mu neukáže služební odznak.

Na to se muž bez uniformy vrátil do svého vozu pro peněženku. "Ukazoval mi nějakou plastovou kartičku, jakože je od Policie ČR. Řekl jsem mu ale, že se mi nezdá jeho auto a už vůbec ne jeho vystupování a že tedy zavoláme jeho kolegy, ať počká na místě a že se domluvíme s nimi," řekl Kopřiva. Taková vyhlídka se ale policistovi v civilu nezdála a vrátil se do vozu.

Kopřiva se ho ještě pokusil zastavit a vystoupil ze svého vozu. "Ukazoval jsem mu, že mám v autě kameru, vše nahrávám a že to také zveřejním. On na to potom šlápl a odjel," uzavírá Kopřiva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy