Policista v civilu se vyhne trestu za pokus o vybrání pokuty s majáky. Rezignoval

Jakub Heller Jakub Heller
12. 5. 2019 7:44
Cizinecká policie nepotrestá svého příslušníka, který začátkem března ve svém soukromém voze vybaveným majáky vybržďoval řidiče na severu Čech. Sám požádal o propuštění ze sboru ještě před tím, než mu mohl být uložen kázeňský trest.
Příslušník cizinecké policie v civilu začátkem března svém soukromém voze vybaveným majáky vybržďoval řidiče na severu Čech. Chtěl mu uložit pokutu. | Video: Jiří Kopřiva

Na vyvrcholení případu upozornil server Novinky.cz. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) rozhodla, že se policista zařazený na ředitelství cizinecké policie nedopustil žádného trestného činu. "Jeho jednání má však znaky kázeňského přestupku, a proto byl případ předán nadřízenému funkcionáři k projednání," řekla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Než k tomu však došlo, muž u policie skončil. "Policista si podal žádost o propuštění ze služebního poměru a na konci dubna odešel. V kázeňském řízení ho proto není možné řešit," doplnila mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Muž se tak, kromě konce policejní kariéry, vyhne trestu za své podivné jednání, které zachytila kamera řidiče Jiřího Kopřivy. Toho se policista v civilu pokusil obrat o peníze.

Vše začalo policistovou údajně nebezpečnou jízdou a skončilo vybržďováním Kopřivova auta. "Řítil se ke mně snad stovkou. Ukázal jsem na něj, jestli je v pořádku, a v tu chvíli z ničeho nic spustil majáčky," uvedl Kopřiva. Celá situace mu přišla podezřelá, stejně jako podivně působící modré majáky, a tak se rozhodl nezastavit. Po chvíli mu však řidič fabie nebezpečným manévrem zatarasil cestu.

"Normálně mě vybrzdil. Nezbylo mi než zastavit. Přiskočil k mému autu, otevřel dveře a začal na mě řvát, že jsem ho nechtěl nechat předjet, že jsem udělal spoustu přestupků, že to budu mít neskutečně drahé a že mi na místě může sebrat řidičák," vyprávěl v březnu Kopřiva, kterému se celá situace nezdála a tak řidiči fabie odvětil, že se s ním nebude bavit, dokud mu neukáže služební odznak.

Na to se muž bez uniformy vrátil do svého vozu pro peněženku. "Ukazoval mi nějakou plastovou kartičku, jakože je od Policie ČR. Řekl jsem mu ale, že se mi nezdá jeho auto a už vůbec ne jeho vystupování a že tedy zavoláme jeho kolegy, ať počká na místě a že se domluvíme s nimi," řekl Kopřiva. Taková vyhlídka se ale policistovi v civilu nezdála a vrátil se do vozu.

Kopřiva se ho ještě pokusil zastavit a vystoupil ze svého vozu. "Ukazoval jsem mu, že mám v autě kameru, vše nahrávám a že to také zveřejním. On na to potom šlápl a odjel," uzavírá Kopřiva.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy