Exprimátor Liberce je osvobozen, s pozemky nemanipuloval

ČTK ČTK
3. 9. 2014 15:06
Státní zástupce Miloš Klátik řekl, že se vůči zprošťujícímu verdiktu neodvolá.
Liberecký exprimátor Jiří Kittner
Liberecký exprimátor Jiří Kittner | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner (ODS) je definitivně osvobozen v kauze údajných machinací s pozemky a budovami ve sportovních areálech na Ještědu a ve Vesci.

Státní zástupce Miloš Klátik řekl, že se vůči zprošťujícímu verdiktu neodvolá. Kittnerovi hrozilo za zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování pravidel při správě cizího majetku deset let vězení.

Kromě Kittnera byli v případu také obviněni dva jiní bývalí komunální politici ODS, Pavel Krenk a Jiří Zeronik. Pro ně ale případ nekončí, i když byli také krajským soudem zproštěni obžaloby. V jejich případě se státní zástupce odvolal.

Osvobození Kittnera ve své závěrečné řeči navrhoval sám Klátik, nakonec si ale ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Nelíbila se mu zcela argumentace soudu při zdůvodnění rozsudku a chtěl si počkat na písemné vyhotovení. "Tam je to řádně odůvodněné, akceptoval jsem to," řekl Klátik.

Kittner vinu popíral od samého začátku, proces považoval za nesmyslný. I soudce Petr Neumann při zdůvodnění rozsudku uvedl, že se případ před trestní soud vůbec neměl dostat.

Bývalý primátor potvrdil, že bude žádat náhradu škody. "Výši jsem ještě neřešil, minimálně budu chtít zaplatit náklady za právní zastoupení," uvedl.

V případu se posuzovalo pět obchodů z let 2003 až 2006, kdy byl Krenk náměstkem primátora i předsedou představenstva Sportovního areálu Ještěd (SAJ) a Zeronik tajemníkem SAJ. Město převedlo pozemky na svoji společnost a SAJ je pak, podle obžaloby nevýhodně, směnil nebo prodal.

Škoda 13 milionů korun

Některé směny podepsal Kittner, který Krenka v čele SAJ vystřídal v roce 2006. Škodu státní zástupce vyčíslil na 13 milionů korun, město a SAJ dohromady vymáhají 23 milionů.

Zproštění soud zdůvodnil tím, že se u obžalovaných nepodařilo prokázat úmysl. "Absentuje tady subjektivní stránka," uvedl Neumann. Politici z údajně nevýhodných směn osobní prospěch neměli. Pokud škoda skutečně vznikla, mají ji město i SAJ vymáhat u občanskoprávního soudu.

Stíhaní politici se před soudem hájili tím, že obžaloba je postavena na tom, že zná výsledky některých událostí spojených s rozvojem areálů a přípravou lyžařského mistrovství světa, což tehdy nemohl nikdo předvídat.

Jejich tezi podpořili svědci znalí dění v SAJ. Podle nich existovalo několik projektů a záměrů, jak sportoviště zatraktivnit. Poté, co ale Ještěd dostala na konci roku 2006 do pronájmu firma Snowhill, se nerealizovaly.

 

Právě se děje

Další zprávy