Soud: Exprimátor Liberce Kittner s pozemky nemanipuloval

Domácí Domácí
Aktualizováno 2. 7. 2014 15:27
Případ se týká údajné manipulace s pozemky na Ještědu.
Exprimátor Jiří Kittner (vpravo).
Exprimátor Jiří Kittner (vpravo). | Foto: Jan Langer

Liberec - Exprimátor Liberce Jiří Kittner město obchodováním s pozemky a budovami ve sportovních areálech na Ještědu a ve Vesci nepoškodil. Ve středu o tom rozhodl Krajský soud v Liberci, obžaloby kromě Kittnera zprostil i jeho náměstka Pavla Krenka a někdejšího městského zastupitele Jiřího Zeronika.

Verdikt není pravomocný, státní zástupce Miloš Klátik se u Krenka a Zeronika odvolal a u Kittnera si nechal lhůtu na rozmyšlenou, přestože sám pro bývalého primátora navrhoval zproštění obžaloby. "Počkám si na písemné vyhotovení rozsudku," uvedl.

Zproštění soud zdůvodnil tím, že se u obžalovaných nepodařilo prokázat úmysl. "Absentuje tady subjektivní stránka," uvedl soudce Petr Neumann. Politici z údajně nevýhodných směn osobní prospěch neměli.

V případu se posuzuje pět obchodů z let 2003 až 2006, kdy byl Krenk náměstkem primátora a zároveň předsedou představenstva městské akciové společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ) a Zeronik jeho tajemníkem. Město v posuzovaných případech nejprve převedlo pozemky na svoji společnost a SAJ je následně, podle obžaloby nevýhodně, směnil nebo prodal.

Některé směny nakonec podepsal Kittner, který Krenka v čela SAJ vystřídal v roce 2006. Podle státního zástupce způsobili škodu 13 milionů korun, město a SAJ dohromady vymáhají dokonce 23 milionů.

Státní zástupce: Kittner nechtěl město poškodit

Exprimátorovi hrozilo za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování pravidel při správě cizího majetku až deset let vězení. V jeho případě ovšem státní zástupce navrhoval zproštění obžaloby, Kittner totiž podle něj zřejmě nejednal s úmyslem město poškodit.

Pro Zeronika a Krenka žádal naopak kolem pěti let vězení a náhradu škody, vinil je z podvodu a zneužití pravomoci.

Stíhaní politici se hájili tím, že obžaloba je postavena na tom, že zná výsledky některých událostí spojených s rozvojem areálu na Ještědu a přípravou lyžařského mistrovství světa, což tehdy nemohl nikdo předvídat. Jejich tezi podpořili svědci znalí dění v SAJ.

Podle nich existovalo několik projektů a záměrů, jak areál zatraktivnit. Poté, co ale Ještěd dostala na konci roku 2006 do pronájmu firma Snowhill, se nerealizovaly.

Státní zástupce tento argument uznal ve své závěrečné řeči v jednom případě. Budovu Kolory ve Vesci SAJ původně získal v souvislosti s výstavbou čerpací stanice pro zasněžování běžeckého okruhu, zvolilo se ale nakonec jiné řešení.

Naopak za nevýhodný považoval obchod s loukou na Pláních na Ještědu, v zimě využívanou jako sjezdovka. Rodina Karla Vaniše koupila louku v roce 2005 od majitelky za 120 tisíc korun a krátce poté ji vyměnila se SAJ za lukrativní zahradu v centru města. Když pozemek v Husově ulici o tři roky později prodala, dostala za něj 4,2 milionu korun.

Obhajoba úspěšně argumentovala tím, že louku získala městská společnost, aby eliminovala rizika, že někdo jiný bude chtít ovlivnit dění v areálu. Obdobné to bylo i v dalších případech, kdy jako kupující byla v nevýhodné pozici a postupovat podle obvyklých cen se nedalo. Postup SAJ označil soudce za logický.

"Jsou-li někde zásadně potřebné nebo důležité nemovitosti, tak se ceny vymykají," konstatoval Neumann.

 

Právě se děje

Další zprávy