Exprimátor Liberce Kittner půjde k soudu, žaloba hotova

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 3. 2013 13:41
Kittner podle žaloby prostřednictvím městské firmy převáděl pozemky pod tržní hodnotou
Jiří Kittner.
Jiří Kittner. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Libereckého exprimátora Jiřího Kittnera čeká soud. Liberecké krajské státní zastupitelství se ho chystá v příštích hodinách obžalovat kvůli machinacím s pozemky pod libereckými sjezdovkami.

Aktuálně.cz to potvrdil zdroj obeznámený s vyšetřováním. "Pokud se nestane nic mimořádného, bude během dneška či zítra žaloba doručena na soud," řekl redakci.

Kromě Kittnera žaloba míří zřejmě také na někdejšího náměstka Pavla Krenka a bývalého tajemníka Sportovního areálu Ještěd a bývalého libereckého zastupitele za ODS Jiřího Zeronika, který je známý z úplatkářské aféry kolem dotací na ministerstvu školství. Oba byli společně s Kittnerem již dříve obviněni.

Kriminalisté jim kladou za vinu, že prostřednictvím městské společnosti Sportovní areál Ještěd měli na třetí osoby převést nemovitosti města pod jejich tržní hodnotou, a tím způsobit škodu na majetku města Liberec a společnosti Sportovní areál Ještěd ve výši cca 17,7 milionu korun.

Trestní oznámení na ně v roce 2009 podala protikorupční sdružení Oživení a Čmelák. Liberecký zastupitel za zelené a šéf organizace Čmelák Jan Korytář důkladně popsal systém, kterým se mělo v Liberci obchodovat s nemovitostmi.

Liberec, pod záminkou příprav mistrovství, prodal levně pozemek své společnosti Sportovní areál Ještěd. Ta jej - s menším navýšením ceny - prodala dál, přičemž třetí vlastník za ni získal až dvojnásobek původního odhadu.

Chtějí mě zdiskreditovat, brání se Kittner

Jako příklad Korytář uvedl prodej pozemku ve Vesci, kde chtělo město vybudovat čerpací stanici. Liberec ho prodal SAJ za 916 tisíc korun. Ta ji skutečně vybudovala, pozemek, na kterém stojí, poté oddělila a vrátila městu.

Zbytek prodala realitní kanceláři za milion padesát tisíc korun. Další majitel posléze parcelu získal za téměř tři miliony korun, město tak tratilo dva miliony.

Kittner jakékoli podezření od začátku popírá. "Obvinění je jen dalším pokusem diskreditovat mé jméno. Je zcela neodůvodněné a budu se proti němu bránit všemi dostupnými prostředky," napsal již dříve exprimátor na osobních internetových stránkách.

 

Právě se děje

před 35 minutami

AS Řím gólem v nastavení vybojoval výhru nad Spezií

Fotbalisté AS Řím porazili gólem v nastavení nováčka italské ligy Spezii 4:3 a jsou třetí v tabulce. Dvěma brankami k výhře v zápase 19. kola pomohl Borja Mayoral. AS se pomstil Spezii za úterní vyřazení v osmifinále Italského poháru.

Mayoralovy branky pokaždé načaly gólový účet poločasu. Španělský útočník nejprve v 17. minutě otevřel skóre, chvíli po změně stran pak zařídil Římanům vedení 2:1, které navýšil v 55. minutě Karsdorp.

Spezia se přesto dokázala do utkání vrátit. Už v 59. minutě snížil Farias a v závěru normální hrací doby přiblížil nováčka k bodu Verde. Domácí se pozdním vyrovnáním zaskočit nenechali a v 92. minutě strhl výhru na jejich stranu Pellegrini.

AS odsunulo ze třetího místa Neapol, která ztrácí na "Giallorossi" tři body, má však dva duely k dobru.

Další zprávy