Dva policisté napomáhali zločincům, tvrdí inspekce

ČTK ČTK
21. 7. 2011 14:11
Jeden z mužů vynášel informace, druhý umožnil zadrženým ve vazbě komunikovat
Foto: Policie ČR

Liberec - Policie stíhá dva své příslušníky z Liberecka za zneužívání pravomocí.

Jednoho podezřívá z toho, že vynášel pět let informace, druhý prý při ostraze policejních cel nechával zadržené mezi sebou komunikovat, informovala mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová. Muži jsou podle ní příbuzní.

Obsáhlejší seznam přečinů má podle kriminalistů policista z obvodního oddělení ve Frýdlantu.

"V letech 2004 až 2009 úmyslně vyzrazoval informace ze služební činnosti a poskytoval je pachatelům z kriminálně závadového prostředí. A v jednom případě ovlivňoval výpovědi svědků v trestním řízení, které bylo proti němu v minulosti vedeno," uvedla Sandorová. Inspekce ho stíhá kvůli zneužívání pravomocí, nadržování a křivé výpovědi.

Zneužívání pravomocí a nadržování se podle inspekce dopustil i druhý muž, který sloužil u liberecké kriminální policie.

"Těchto skutků se policista dopustil v době, kdy sloužil jako ostraha policejních cel tím, že umožnil osobám zadrženým z důvodu koluzní vazby vzájemnou komunikaci," dodala mluvčí. Státní zástupce se stíháním obou mužů souhlasil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy