Do bývalého vojenského prostoru vypustili stádo zubrů

ČTK ČTK
8. 4. 2012 20:12
V oboře Židlov žijí vedle zubrů také jeleni a mufloni
Stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru Ralsko
Stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru Ralsko | Foto: Jana Zechmeisterová, OKP MO

Ralsko - Do volné přírody v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku vypustili odborníci stádo zubrů evropských.

Dospělá zvířata pocházející z Polska jsou na severu Čech déle než rok. "Ohradu, v níž byla dosud, mohlo osm zubrů opustit až dnes," řekl Miloslav Zikmund, odborník z Vojenských lesů a statků.

Stádo by se v oboře Židlov mohlo rozrůst až na dvě nebo tři desítky zvířat.

Ohradu tu otevřeli dopoledne. "V deset hodin jsme je vypustili," dodal Zikmund. Zvířata pak ohradu opustila a vyrazila do volné přírody obory, která má rozlohu 3780 hektarů. Vojenské lesy a statky v ní chovají ještě jeleny a muflony.

Zvířata byla v Čechách už od začátku loňského roku, kdy Vojenské lesy a statky získaly z Polska býka a čtyři krávy. Stádo se na severu Čech už rozrostlo o tři mláďata.

Zubři jsou největší volně žijící přežvýkavci v Evropě. Ve volné přírodě byli vyhubeni asi před sto lety kvůli rozsáhlému kácení lesů. Přežili jen díky umělému chovu v zoologických zahradách a dalších podobných zařízeních.

Největší populace dnes žije v Bělověžském národním parku na hranicích Polska a Běloruska. Jedním z míst, kde kdysi žili, je i okolí Ralska.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy