V Krkonoších a Jeseníkách se zvýšila hrozba pádu lavin

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 2. 2012 10:22
Krkonoše hlásí čtvrtý a Jeseníky třetí stupeň lavinového nebezpečí

Špindlerův Mlýn - Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo po silném sněžení na čtvrtý stupeň z pětibodové škály.

Třetí stupeň vyhlásili i záchranáři v Jeseníkách.

"Čtvrtý stupeň už znamená vysoké nebezpečí. Túry vyžadují expertní posouzení a možnosti jednotlivých túr jsou velmi omezené," uvedl lavinový specialista Pavel Cingr z Horské služby Špindlerův Mlýn.

Horská služba kvůli akutnímu lavinovému nebezpečí dopoledne uzavřela turistickou cestu Kotelními jamami vedoucí ze Dvoraček na Horní Mísečky, řekl zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Horská služba nedoporučuje ani hřebenové túry. Cesty i tyčové značení jsou totiž mnohde zaváté a vítr má rychlost přes 70 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru nejezdí druhý úsek lanovky na Sněžku.

"Většina námi označených ohrožených tras výstupů i sjezdů během túry je ohrožena mnoha sesuvy samovolných lavin středního ale i velkého rozsahu," varoval Cingr. Naposledy platil čtvrtý lavinový stupeň v Krkonoších v únoru 2009. Pátý stupeň nebyl nikdy dosažen.

Až 70 "čísel" nového sněhu

Za posledních dny napadlo na hřebenech Krkonoš mezi 40 až 70 centimetry nového sněhu. Sníh padal za silného větru, který v nárazech dosahoval síly orkánu.

Vítr v lavinových katastrech uložil velké množství nového sněhu, který je místy stlačen do tvrdých desek. Tyto desky jsou buď na tvrdém ledovém podkladu, který je výbornou kluznou vrstvou, nebo na novém sněhu, kde hrozí prolomení desky, uvedl Cingr.

Mohou se proto podle něj vyskytnout deskové laviny středních až velkých rozměrů. Sněhové profily vykazují velmi malou stabilitu.

Ve čtvrtek už dvě laviny prachového sněhu zasypaly silnici z Temného Dolu do Horní Malé Úpy. Stalo se to v lokalitě nad Spáleným Mlýnem a mezi lavinami zůstal zablokovaný autobus. Sníh na silnici sjel ze svahu porostlého řídkým lesem.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Dnes ráno byla na hřebenech mlha a dohlednost byla do 200 metrů. Teplota byla asi čtyři stupně pod bodem mrazu.

Ročně v horách sjede několik desítek lavin. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Záchranáři odrazují od hřebenových túr

Značné lavinové nebezpečí hlísí i horští záchranáři z Jeseníků. Varují návštěvníky hor, aby se nepouštěli nejen do lavinových katastrů, ale i do ostatních míst mimo turisticky značené cesty.

Uvedl to šéf jesenické horské služby Michal Klimeš.

"Za poslední dva dny napadlo až půl metru čerstvého sněhu. Sníh navíc padal s větrem, v některých vrstvách se ho ukládalo více a vytvořily se i metrové závěje. Padal navíc na starou pokrývkou a vznikat tak mohou deskové laviny," uvedl šéf horských záchranářů.

Zástupci horské služby upozorňují, že jde o nejzrádnější situaci. "Lidé by se neměli vydávat nikde mimo značené turistické cesty. Na horách stále sněží. Většina cest není projetá. Nedoporučujeme se vůbec vydávat na hřebenové túry. Návštěvníci by se měli vydávat jen tam, kde je to upraveno," doplnil.

 

Právě se děje

Další zprávy