Živě: Sněhová peřina rychle taje, v noci přijde ledovka

Domácí Domácí
17. 2. 2012 22:25
V online reportáži jsme sledovali, jak se Česko vypořádává se sněhovou nadílkou
Tají i ledové kry na řece Ohři
Tají i ledové kry na řece Ohři | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněhová kalamita ustává, výrazně ubylo neprůjezdných silnic a zavátých železničních tratí. Problémy ale dál působí ledovka a laviny.

Opět průjezdné jsou hraniční přechody mezi Českem a Slovenskem i přechod do Polska v Harrachově.

Vlaky znovu jezdí na několika tratích, které byly již od středy zaváté. Dopravu ale dále zkomplikuje náledí, mohou přijít takzvané ledové povodně.  

Kvůli vydatnému sněžení v uplynulých dnech vzrostlo na horách  nebezpečí vzniku lavin. Například v Krkonoších byl vyhlášen čtvrtý stupeň z pětibodové škály.

Prohlédněte si sněhovou kalamitu:

Situaci z druhého dne sněhové kalamity sledujeme živě v reportáži

Napište nám:

Zkomplikovalo vám počasí život? Stojíte kvůli sněhu v koloně a nemůžete se hnout? Dejte vědět ostatním.

Napište nám nebo pošlete fotografii na e-mail [email protected].

Ve vyšších polohách na silnicích v Orlických horách je i v pátek pozdě večer souvislá vrstva sněhu. Řidiči mohou mít problémy s hluboko vyjetými kolejemi.

Na Vysočině zůstává speciální vyprošťovací technika i přes víkend v záloze. I nadále bude stav na silnicích Vysočiny monitorován mobilními hlídkami Policie a průběžně pokračuje zimní údržba komunikací nižších tříd.

Hromadná nehoda dvou nákladních a tří osobních aut zastavila dnes po 19:00 provoz na rychlostní silnici R48 ve směru na Český Těšín. Havárie se stala na 68. kilometru. Na silnici se tvoří náledí, na místo byl povolán sypač.

V lyžařském středisku Dolní Morava na Orlickoústecku se v pátek na černé sjezdovce smrtelně zranil lyžař. Přivolaná horská služba ani lékař už mu nemohli pomoci. Muž neměl přilbu, ale záchranáři u něj nenašli žádné viditelné zranění.

Více čtěte zde

Příchod oblevy zlepšil situaci na silnicích v Královéhradeckém kraji. Kolem poledne se silničářům podařilo otevřít i silnici z Vrchlabí do Benecka, která byla kvůli závějím od čtvrtka uzavřená. V regionu tak již nebyla žádná uzavřená silnice. Hlavní siliční tahy v kraji byly odpoledne mokré. Lesníci kvůli hrozbě pádu stromů nedoporučují vstup do lesů.

Více čtěte zde

Přechod do Polska v Harrachově je opět průjezdný i pro nákladní dopravu. Kamiony nemohly kvůli sněhu frekventovaným úsekem jezdit od noci na čtvrtek. Přechod byl otevřený jen pro autobusy a osobní auta.Policie ale řidiče kamionů vyzývá, aby se kvůli závodu na lyžích na polské straně hranic raději do soboty Harrachovu vyhnuli a jezdili přes Hrádek nad Nisou nebo Náchod.

Silnice I/310 v Orlických horách: bílá tma a vyjeté koleje v souvislé vrstvě sněhu
Silnice I/310 v Orlických horách: bílá tma a vyjeté koleje v souvislé vrstvě sněhu | Foto: Zuzana Hronová

Ani sněhová kalamita nezabrání běžkařům v Karlovarském kraji, aby se o víkendu vydali na túry. Přestože většinu stop zavál sníh, počasí v pátek umožnilo nasadit techniku a stopy zase upravit. Předpověď na sobotu a neděli potom slibuje, že by trasy pro běžkaře mohly zůstat v poměrně slušném stavu. Sníh je ale vzhledem k oteplení mokrý, po ránu mohou být stopy zmrzlé.

Masa sněhu zasypala v pátek odpoledne v oblasti Pusteven jednadvacetiletého snowboardistu. Náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica uvedl, že sesuv sněhu o délce přibližně sta metrů způsobil svou jízdou mimo vyznačené trasy sám mladík. Snowboardista zůstal pod sněhem, ale podařilo se mu vyhrabat kapsu, díky které mohl dýchat. Mobilním telefonem si přivolal pomoc. Muže pak vyhrabali záchranáři sněhovými lopatami.

Řeka Ohře se v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku pomalu vrací do svého koryta. Na hladině se nad hrází nádrže v Kadani před několika dny vytvořila desetikilometrová ledová bariéra, která bránila normálnímu odtoku. Voda prosákla podle mluvčího Povodí Ohře Jana Svejkovského do dvou sklepů domů v Přívozní ulici v Klášterci, jinde obydlí neohrozila.

Na Vysočině, Svitavsku a v Bruntálu byl odvolán kalamitní stav a pro kamiony jsou opět otevřeny i moravskoslezské hraniční přechody mezi Českem a Slovenskem, používat už mohou i přechod do Polska v Harrachově.

 

Některé silnice nižších tříd jsou neprůjezdné a v provozu nejsou čtyři železniční tratě. V Jeseníkách a Krkonoších se zvýšilo riziko pádu lavin. Kalamitní stav kvůli přívalům sněhu trvá v Jablonci nad Nisou, vyhlásil ho Vsetín a několik obcí v okolí. Kvůli změně teplot hrozí, že až se do pondělí bude tvořit náledí.

Díky oteplení se zlepšila dopravní situace v Olomouckém kraji. Na silnicích začal roztávat sníh, jsou tak se zvýšenou opatrností sjízdné. V okolí Javorníka na Jesenicku a Kozlova a Potštátu na Olomoucku se ráno tvořily sněhové jazyky, během dne se situace uklidnila. Všechny silnice jsou sjízdné i na Konicku, kde byla ve čtvrtek sněhová kalamita.

I když teploty rostou, v Česku zatím v nejbližších dnech povodně nehrozí. A to i přesto, že sněhu je v horských oblastech letos více než dost. Například na Labské boudě v Krkonoších je aktuálně kolem dvou a půl metru sněhu. Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu ale varují, že se v Česku mohou místy objevit takzvané ledové povodně, které na řekách způsobují plovoucí kry.

Rožnov pod Radhoštěm vozí sníh z ulic na parkoviště u koupaliště. "Především kvůli bezpečnosti v dopravě a bezproblémovému výhledu například na křižovatkách přistoupilo město k vyvážení sněhu z hlavních komunikací a centra města na v zimním období nevyužívané parkoviště," uvedl mluvčí Rožnova Tomáš Gross.

Kalamitní stav na Svitavsku byl zrušen. V Pardubickém kraji nadále zůstává uzavřeno několik menších komunikací na Orlickoústecku a Svitavsku. Silnice první třídy jsou sjízdné bez větších problémů, pouze silnice I/11 přes Suchý vrch je průjezdná pouze pro osobní dopravu, kamiony tam mají zákaz. Nesjízdné jsou nadále na Orlickoústecku úseky z Anenské Studánky do Helvíkova, z Trpíku do Květné, z Cotkytle do Strážné, z Horního Třešňovce do Hormní Čermné a z Výprachtic do Valteřic. Na Svitavsku je uzavřena cesta mezi Radiměří a Rohoznou a mezi Křenovem a Rudnou.

Kalamitní stav vyhlásil v poledne kvůli hustému sněžení a silnému větru i Vsetín. Kalamitní stav je vyhlášen na dobu nezbytně nutnou, řekla mluvčí města Jana Čadová. Pluhy a sypače vsetínských technických služeb jsou kvůli vydatnému sněžení nepřetržitě v provozu. Udržují se trasy autobusů, nejdůležitější průjezdy městem a sídlišti a páteřní chodníky. Ostatní komunikace budou uklizeny, až přestane sněžit, uvedla mluvčí.

Řidička vozidla Škoda Roomster dostala v Humpolci smyk, který nezvládla a narazila do zaparkovaného osobního vozidla Škoda Octavia. Poté bylo vozidlo odraženo a narazilo do protijedoucího osobního automobilu Peugeot 307. Nehoda se obešla bez zranění. Hmotná škoda 10.000 korun.
Řidička vozidla Škoda Roomster dostala v Humpolci smyk, který nezvládla a narazila do zaparkovaného osobního vozidla Škoda Octavia. Poté bylo vozidlo odraženo a narazilo do protijedoucího osobního automobilu Peugeot 307. Nehoda se obešla bez zranění. Hmotná škoda 10.000 korun. | Foto: OŘ Policie Pelhřimov

Hejtman Kraje Vysočina v poledne odvolal kalamitní stav na celém území regionu. Všechny cesty by měly být do 15 hodiny sjízdné. Právě byl otevřen exit 104 dálnice D1, kde jsou zlikvidovány sněhové bariéry a provoz je opět obnoven.

Kvůli ledovce jsou na Zlínsku neprůjezdné silnice mezi Zádveřicemi a Horní Lhotou a mezi Fryštákem a Lešnou. Problémy jsou ve stoupáních, vzpříčený kamion například blokoval silnici ve Starém Hrozenkově na Slovácku.

Kvůli změně teplot hrozí, že se na komunikacích v celém Česku bude až do pondělí tvořit náledí. Ze střech navíc může padat sníh a rampouchy. Varuje před tím Český hydrometeorologický ústav. Podle aktuální předpovědi by se náledí na silnicích mělo objevit hlavně v noci na sobotu a v noci na pondělí.

Neprůjezdnou železniční trať mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem na Žďársku pomáhají čistit dvoucestné bagry. Nejvíc sněhu je tam na kolejích u stanice Rovné - Divišov, řekla Lenka Horáková, ředitelka krajského centra Českých drah. Jinde vlaky jezdí a kvůli kalamitě na silnicích v nich přibyli cestující.

Obec Střelná na Vsetínsku vyhlásila kalamitní stav. Kvůli hustému sněžení se tam zhoršila sjízdnost a schůdnost místních komunikací. S obrovskou masou sněhu se potýkají obce zejména ve vyšších polohách Valašska.

Před 10:00 silničáři uzavřeli pro nákladní dopravu sjezd z dálnice D1 na 104. kilometru u Větrného Jeníkova na Vysočině. Tři vedlejší silnice na Jihlavsku jsou sjízdné jen s velkými obtížemi. Ostatní silnice jsou s velkou opatrností sjízdné.

Vyprošťovací vozidlo Bizon vyzvedlo pomocí hydraulického ramene a vázacího popruhu na silnici zadní část autobusu na silnici.
Vyprošťovací vozidlo Bizon vyzvedlo pomocí hydraulického ramene a vázacího popruhu na silnici zadní část autobusu na silnici. | Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Téměř do normálu se vrátil život v obci Protivanov, která byla ve čtvrtek kvůli zavátým silnicím odříznuta od okolního světa. "Dnes už jsou silnice průjezdné, vše je v pořádku. Jen školu jsme ještě nechali zavřenou. Pořád se sype sníh a nevěděli jsme dopředu, zda by se všichni do školy dostali. Děti mají takové prázdniny," uvedl starosta obce Karel Trnečka (nez.).

Kvůli uvízlým kamionům je v Pardubickém kraji přerušen provoz na státní komunikaci I/11 přes Suchý vrch.

Bruntálská radnice odvolala kalamitní stav, který kvůli extrémnímu sněžení vyhlásila ve čtvrtek. "Naprostá většina komunikací je sjízdných, chodníky jsou povětšinou schůdné, technické služby stíhají. Zůstáváme ale ostražití, sledujeme předpověď počasí a chceme být připraveni na cokoliv," popsal situaci ve městě mluvčí Městského úřadu Bruntál Jiří Ondrášek.

Jablonci nad Nisou, kde od čtvrtka platí první kalamitní stupeň, se přes noc situace opět zhoršila. Připadlo 16 centimetrů mokrého sněhu, mnoho silnic 2. a 3. tříd je nesjízdných. Město nestíhá udržovat chodníky, ty jsou tak většinou neprůchozí. Kvůli sněhové kalamitě se již brzo ráno sešel krizový štáb. "Teď se musíme soustředit na to, abychom pomohli lidem, kteří jsou závislí na silnicích nižších tříd a nyní je nemohou použít. Tyto cesty je třeba upravit nejdříve, nemůžeme proto prohrnovat chodníky," sdělil místostarosta Miloš Vele.

Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo po silném sněžení na čtvrtý stupeň z pětibodové škály. Jde o vysoký stupeň nebezpečí. Více čtěte zde

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek potvrdil ještě na dnešek kalamitní stav pro celé území regionu.

K nejproblematičtějším úsekům na jižní Moravě patří tah z Boskovic na nedaleký Protivanov na Prostějovsku, kde je zapadaná sněhem silnice na obec Buková. Opatrnost je nutná v lesních úsecích chráněných přírodních území, kde se místo soli používá k údržbě jen štěrk.

V Jeseníkách se zvýšila po hustém sněžení hrozba pádu lavin. Tamní horští záchranáři ráno vyhlásili třetí lavinový stupeň z pětibodové stupnice. Znamená to značné lavinové nebezpečí. Horští záchranáři varují návštěvníky hor, aby se nepouštěli nejen do lavinových katastrů, ale i do ostatních míst mimo turisticky značené cesty.

Jak vyprostit autobus z příkopu a závějí? Podívejte se

V okolí Javorníka na Jesenicku a Kozlova a Potštátu v Olomouckém kraji se tvoří sněhové jazyky. Silničáři na Konicku, kde byla ve čtvrtek sněhová kalamita, v noci zprůjezdnili poslední dva uzavřené úseky. Vyzývají ale k obezřetné jízdě. "Řidiči musejí počítat s tím, že některé části silnic jsou užší, přes den je budeme rozšiřovat. V terénu je fréza a nakladače," uvedl dispečer z cestmistrovství Konice. Na Jesenicku může mít potíže hlavně nákladní doprava v kopcovitém terénu.

V Libereckém kraji přes noc přibyl další sníh. Nákladní auta kvůli němu opět neprojedou hraniční přechod do Polska v Harrachově a neprůjezdných od čtvrtka zůstává i několik silnic v horských částech kraje. Přes noc v horských částech Libereckého kraje napadlo i přes 30 centimetrů sněhu. "Někteří řidiči nákladních aut nepochopili, že je Harrachov zavřený, a na Harrachov jedou. Tím pádem asi čtyři kamiony uvízly, protože nerespektovaly značky," řekl dispečer společnosti Silnice LK Karel Novák. Odstavený kamion ráno stojí i na silnici u Rychnova u Jablonce nad Nisou.

Problémy kvůli sněhu jsou opět i na železnici. Mezi Tanvaldem a Kořenovem je zavátá železniční trať mezi zastávkami Desná-Riedlova vila a Kořenov. Se zprůjezdněním se počítá až po poledni. Vlaky ráno nejezdí ani na železnici mezi Libercem a Frýdlantem.

Moravskoslezském kraji se dnes ráno oproti čtvrtku situace výrazně uklidnila. Všechny silnice jsou už průjezdné. Sněžilo a foukalo méně. Bez problému se dá dokonce projet i silnicí I/11 v Mostech u Jablunkova, kterou ještě ve čtvrtek odpoledne blokovaly stovky uvízlých kamionů. "Všechny kamiony už jsou pryč. Během noci se kolona rozjela. Silnice je nyní průjezdná," řekl dispečer frýdecko-místecké správy a údržby silnic. Dodal, že se zvýšenou opatrností jsou v regionu jsou všechny silnice sjízdné.

Silnice a dálnice ve Středočeském kraji jsou dnes ráno sjízdné převážně jen se zvýšenou opatrností. Na dálnicích D1 a D11 i rychlostních silnicích leží zbytky sněhu po chemickém ošetření. V kraji sněží nebo jsou hlášeny sněhové přeháňky. Bez omezení je sjízdná jen dálnice D8 z Prahy na Ústí nad Labem. Sněžení hlásí většina středních Čech, viditelnost na silnicích tedy může být vlivem srážek snížena. Na dálnice D11 a pražském okruhu je podle silničářů třeba počítat i s nárazovým větrem

Silnice ve Zlínském kraji pokryl přes noc opět nový sníh. „Padá, ale už drobněji. Připadlo od pěti do deseti centimetrů nového sněhu, trošku se uklidnil i vítr. Problém je ale v tom, že ve vyšších polohách je toho sněhu tolik, že už to není kam dávat. Radlice vysoké bariéry nepřehodí. Máme však v terénu tři sněhové frézy, které se dnes budou snažit průjezdní profily komunikací rozšířit," řekl jednatel společnosti Správa a údržba silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Sněhová kalamita v Ústeckém kraji proti předchozím dvěma dnům polevila. Zavřené jsou jen tři silnice nižších tříd v Krušných horách, hlavně kvůli sněhu a silnému větru, který je zafoukal. Jsou to dvě silnice na Chomutovsku a silnice Adolfov - Krásný les v horách nad Ústí nad Labem. Nového sněhu připadlo jen minimum, takže je relativně klid. Z významnějších silnic jsou problémy už jen na spojnici Kryštofových Hamrů a Výsluní, sloužící jako spojnice Vejprt a Chomutova.

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek opět sněžilo a na hlavních silničních tazích leží rozbředlý sníh nebo vrstva nového sněhu. Kvůli závějím zůstává uzavřená silnice třetí třídy z Vrchlabí do Benecka. V Krkonoších leží na silnicích ve vyšších polohách vrstva sněhu silná až 15 centimetrů.

Podívejte se, jak projet neprůjezdnou silnicí

V Pardubickém kraji stále zůstává kvůli sněhu uzavřeno několik menších silnic. Nový sníh leží i na mnoha ostatních komunikacích, místy je zledovatělý. Na Svitavsku nadále platí kalamitní stav. Nesjízdné jsou nadále na Orlickoústecku úseky z Anenské Studánky do Helvíkova, z Trpíku do Květné, z Cotkytle do Strážné, z Horního Třešňovce do Hormní Čermné, z Výprachtic do Valteřic a z Rudoltic do Ostrova. Na Svitavsku je uzavřena cesta mezi Radiměří a Rohoznou.

Do čtvrtečního večera se silničářům v Karlovarském kraji podařilo zprůjezdnit všechny cesty, které zablokovaly závěje. Naposledy to byl úsek Jindřichovice - Háje. Nyní jsou všechny komunikace v regionu sjízdné, především v horách jsou ale úseky, kde by měly řidiči použít sněhové řetězy.

Na Vysočině zůstávají kvůli závějím neprůjezdné tři silnice nižších tříd na Jihlavsku. Ostatní silnice jsou s velkou opatrností sjízdné. Kalamitní stav stále trvá, po ránu začalo opět sněžit. O dalším postupu rozhodne krizový štáb. Neprůjezdné úseky jsou mezi Novou Říší a Želetavou, Puklicemi a Petrovicemi a Stonařovem a Brtnicí. Silničářům se během noci v kraji podařilo obnovit provoz na většině ze čtyř desítek neprůjezdných silnic.

Podle webových stránek Českých drah zůstává stále neprůjezdná železniční trať mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem na Žďársku.

Na jihu Čech ráno sněží, na Českokrumlovsku a Táborsku fouká silný vítr. Silnice první třídy jsou podle dispečinku zimní služby cestářů většinou mokré po chemickém ošetření, na Jindřichohradecku, Strakonicku a Táborsku na nich leží sníh. Na ten si musí dát řidiči pozor i na dálnici D3. Na vedlejších tazích jsou zbytky sněhu, nebo břečka, místy i zledovatělá vrstva sněhu. Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné.

 

Právě se děje

Další zprávy