V Hradci budou cyklisté odkládat kola v parkovací věži

Michal Kalina
8. 9. 2011 8:25
Uložení i vyzvednutí bude zcela automatické a kolo bude v bezpečí
Dodavatel projektu se inspiroval na Tchaj-wanu.
Dodavatel projektu se inspiroval na Tchaj-wanu. | Foto: Magistrát města Hradec Králové

Hradec Králové - Magistrát v Hradci Králové schválil projekt prvního automatického parkoviště pro jízdní kola.

Pokud získá všechna povolení, parkovací věž vznikne na pozemcích města před obchodním centrem Futurum. Majitelům ochrání bicykly nejen před nepřízní počasí, ale i před zloději.

"Výtahový systém s řídicí jednotkou, čipovým snímačem a platebním terminálem zajistí cyklistům pohodlný způsob uložení a vyzvednutí svého kola," uvedl dodavatel a iniciátor projektu Rudolf Bernart, který se inspiroval na Tchaj-wanu.

Každému kolu přiřadí systém jedinečnou pozici pro příjem i výdej. Během umístění bude navíc pojištěno proti poškození.

První parkoviště pro cyklisty v ceně kolem sedmi a půl milionu korun nebude hradit město, nýbrž dodavatel. Provoz by měl financovat z poplatků za stání a z reklamy.

Magistrát přemýšlí o dalších místech, kde by věž nalezla uplatnění. Zatím jeho zástupci vytipovali prostor před hlavním vlakovým nádražím.

Nápad kvituje také městská policie. "Městská policie vítá každý prostředek, který zvýší bezpečnost zaparkovaných kol," prohlásila její mluvčí Eva Čížková.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy