V Hradci budou cyklisté odkládat kola v parkovací věži

Michal Kalina
8. 9. 2011 8:25
Uložení i vyzvednutí bude zcela automatické a kolo bude v bezpečí
Dodavatel projektu se inspiroval na Tchaj-wanu.
Dodavatel projektu se inspiroval na Tchaj-wanu. | Foto: Magistrát města Hradec Králové

Hradec Králové - Magistrát v Hradci Králové schválil projekt prvního automatického parkoviště pro jízdní kola.

Pokud získá všechna povolení, parkovací věž vznikne na pozemcích města před obchodním centrem Futurum. Majitelům ochrání bicykly nejen před nepřízní počasí, ale i před zloději.

"Výtahový systém s řídicí jednotkou, čipovým snímačem a platebním terminálem zajistí cyklistům pohodlný způsob uložení a vyzvednutí svého kola," uvedl dodavatel a iniciátor projektu Rudolf Bernart, který se inspiroval na Tchaj-wanu.

Každému kolu přiřadí systém jedinečnou pozici pro příjem i výdej. Během umístění bude navíc pojištěno proti poškození.

První parkoviště pro cyklisty v ceně kolem sedmi a půl milionu korun nebude hradit město, nýbrž dodavatel. Provoz by měl financovat z poplatků za stání a z reklamy.

Magistrát přemýšlí o dalších místech, kde by věž nalezla uplatnění. Zatím jeho zástupci vytipovali prostor před hlavním vlakovým nádražím.

Nápad kvituje také městská policie. "Městská policie vítá každý prostředek, který zvýší bezpečnost zaparkovaných kol," prohlásila její mluvčí Eva Čížková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 2 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy