Z ústavu hluchoněmých v Hradci bude střední škola

ČTK ČTK
31. 8. 2011 8:28
Do objektu se nejprve nastěhuje gymnázium, potom obchodní akademie
Foto: Ludvík Hradilek

Hradec Králové - Královéhradecký kraj předělává historickou budovu bývalého ústavu hluchoněmých v Hradci Králové na střední školu.

První etapa rekonstrukce budovy z 19. století kraj přijde na 20 milionů korun. Adaptace by měla být hotová do konce října, pak by se do objektu měli nastěhovat studenti hradeckého Gymnázia J. K. Tyla. Informoval o tom mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Tylovo gymnázium však v opravené budově nebude natrvalo. Přečká v ní chystanou opravu své hlavní budovy na labském nábřeží. Definitivními obyvateli objektu by pak měli být studenti hradecké obchodní akademie.

Rekonstrukce ve třech etapách

Ta nyní sídlí v pronajatých a ne zcela vyhovujících prostorách bývalé Základní školy v Zálabí. Výhledově by se do adaptované nemocnice mohla přestěhovat také střední škola správní, která je nyní ve Stěžerách.

Nynější etapa adaptace počítá s úpravami vnitřních dispozic prostor na učebny, s modernizací elektroinstalací, se zavedením datové sítě, rekonstrukcemi sociálních zařízení a opravou výtahu.

Do dvou let by objekt měl prodělat další etapu, která kompletně dokončí rekonstrukci interiérů. Ve třetí etapě se pak počítá s opravou fasády.

Náhrada za převod bývalého sídla

Památkově chráněný objekt ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě kraj získal od státu v roce 2008. Dostal jej jako náhradu za převod bývalého sídla krajského úřadu ve Wonkově ulici hradeckému úřadu práce.

V minulosti kraj řešil využití ústavu, zvažoval například jeho přeměnu na léčebnu dlouhodobě nemocných. Součástí areálu ústavu je i modernější budova, v níž již nyní sídlí krajský Zdravotnický holding, Svaz tělesně postižených a další instituce.

 

Právě se děje

Další zprávy