Z ústavu hluchoněmých v Hradci bude střední škola

ČTK ČTK
31. 8. 2011 8:28
Do objektu se nejprve nastěhuje gymnázium, potom obchodní akademie
Foto: Ludvík Hradilek

Hradec Králové - Královéhradecký kraj předělává historickou budovu bývalého ústavu hluchoněmých v Hradci Králové na střední školu.

První etapa rekonstrukce budovy z 19. století kraj přijde na 20 milionů korun. Adaptace by měla být hotová do konce října, pak by se do objektu měli nastěhovat studenti hradeckého Gymnázia J. K. Tyla. Informoval o tom mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Tylovo gymnázium však v opravené budově nebude natrvalo. Přečká v ní chystanou opravu své hlavní budovy na labském nábřeží. Definitivními obyvateli objektu by pak měli být studenti hradecké obchodní akademie.

Rekonstrukce ve třech etapách

Ta nyní sídlí v pronajatých a ne zcela vyhovujících prostorách bývalé Základní školy v Zálabí. Výhledově by se do adaptované nemocnice mohla přestěhovat také střední škola správní, která je nyní ve Stěžerách.

Nynější etapa adaptace počítá s úpravami vnitřních dispozic prostor na učebny, s modernizací elektroinstalací, se zavedením datové sítě, rekonstrukcemi sociálních zařízení a opravou výtahu.

Do dvou let by objekt měl prodělat další etapu, která kompletně dokončí rekonstrukci interiérů. Ve třetí etapě se pak počítá s opravou fasády.

Náhrada za převod bývalého sídla

Památkově chráněný objekt ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě kraj získal od státu v roce 2008. Dostal jej jako náhradu za převod bývalého sídla krajského úřadu ve Wonkově ulici hradeckému úřadu práce.

V minulosti kraj řešil využití ústavu, zvažoval například jeho přeměnu na léčebnu dlouhodobě nemocných. Součástí areálu ústavu je i modernější budova, v níž již nyní sídlí krajský Zdravotnický holding, Svaz tělesně postižených a další instituce.

 

Právě se děje

před 48 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy