Policie zastavila vyšetřování hradeckého hejtmana

ČTK ČTK
23. 11. 2013 10:43
Trestní oznámení na něj a další lidi z kraje podal jeho bývalý podřízený.
Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.
Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. | Foto: Zuzana Hronová

Hradec Králové - Po více než půl roce vyšetřování policie odložila trestní oznámení, které právník kanceláře hejtmana hradeckého kraje Jaroslav Široký podal na hejtmana Lubomíra France (ČSSD) a další lidi z vedení kraje.

Kriminalisté nikoho z nich v souvislosti s krajskou firmou Silvatres neobviní. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD) v příloze pro Královéhradecký kraj.

"Došli jsme k závěru, že nejde o podezření z trestného činu, ve věci nebyly zahájeny úkony trestního řízení a věc byla uložena," uvedl mluvčí policejního protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Široký v oznámení tvrdil, že ve vedení kraje funguje zločinecká skupina, která okradla kraj o miliony. Vinil je z pletichaření, tunelování krajské společnosti Silvatres, porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo zneužití pravomoci úřední osoby.

"Jsem rád, ale samozřejmě jsem to předpokládal, protože kdo o tom trošku něco věděl, tak mu bylo jasné, že k žádnému trestnému činu nemohlo dojít," reagoval hejtman a senátor Lubomír Franc. Obdobně mluví krajský radní a senátor Josef Táborský (ČSSD). "Bylo to uměle vykonstruované, od začátku jsme věděli, že je to nesmysl. Můj osobní dojem je, že to bylo pod určitým politickým tlakem," uvedl Táborský.

Vyšetřování žádné nelegální jednání nepotvrdilo, i když Široký tvrdil, že má proti "organizované zločinecké skupině" důkazy. Pracoval totiž v představenstvu zmiňované společnosti a k interním informacím i dokumentům měl přístup.

Foto: Zuzana Hronová

Z oznamovatele žalovaný

"Podle mého názoru se jedná o nesprávný právní výklad policie. Nakoupili vylepšení licence k know-how, které stálo 1,15 milionu korun, ale fakticky bylo naprosto bezcenné," trvá na způsobené škodě právník Široký, jejž závěry kriminalistů nemile překvapily.

Pro hejtmana od konce dubna nepracuje, ale jeho odchod prý s podanými trestními oznámeními nesouvisel. Skončila mu smlouva na dobu určitou, protože zastupoval kolegyni na rodičovské dovolené.

Nyní působí v soukromé firmě a sám se může ocitnout v hledáčku policie. "Budu samozřejmě dál zvažovat, jestli proti němu neuplatním nějaké další kroky za to, že mě obvinil neprávem," uvedl hejtman.

Ještě na jaře Franc říkal, že se mu chce jeho podřízený pomstít a že Široký trpí psychickými problémy. Byl rozhodnutý podat na něj trestní oznámení, ale pravděpodobně počká, než se vyřeší osud Silvatresu. Ten nikdy nezačal řádně fungovat a zastupitelstvo kraje i představenstvo společnosti ji chce poslat do insolvence.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy