Policie: Pád mostku se svatebčany zavinila nedbalost

Michal Kalina
1. 9. 2011 9:30
K nehodě došlo loni u hradu Aichelburg, policie již podezřelého obvinila
Dřevěnou lávku nahradila kovová konstrukce.
Dřevěnou lávku nahradila kovová konstrukce. | Foto: Aktuálně.cz

Trutnovsko - Policie obvinila kvůli pádu mostku u hradu Aichelburg na Trutnovsku jednoho člověka. Při nehodě se tehdy zranilo sedm lidí.

"Policejní komisař sdělil konkrétní osobě obvinění ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti," uvedl policejní mluvčí Udo Ertner

Bližší informace k obviněnému nebude policie až do soudního přelíčení poskytovat.

Dřevěná lávka se propadla loni v červenci poté, co se na ní fotografovala skupina svatebčanů. Nevěsta musela být přepravena do nemocnice vrtulníkem kvůli podezření na poranění páteře, další utrpěli zlomeniny a oděrky.

Policie si nechala zpracovat znalecký posudek, podle kterého byla zanedbána údržba mostu. Jeho konstrukci totiž napadla dřevokazná houba, kterou nikdo neodstranil, lávka pouze dostala nový nátěr.

Poté vyšetřovatelé vyhodnocovali delší dobu odpovědnost majitelů a správců, což komplikovaly složité smluvní vztahy.

Hrádek byl znovu zpřístupněn během loňského září, dřevěnou lávku nahradila kovová konstrukce.

Obnovu památky provádí od roku 1995 sdružení Hradní společnost Aichelburg.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy