Nemocnice Vrchlabí zastaví operace a vyšetření klientů VZP

ČTK ČTK
18. 9. 2015 10:56
Soukromá nemocnice ve Vrchlabí zastavuje od 21. září plánované operace a vyšetření pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny. Nemocnice uvedla, že jí VZP dluží přes 20 milionů korun za prokázanou zdravotní péči. Pojišťovna ve svém stanovisku uvedla, že nemá vůči vrchlabské nemocnici žádné finanční závazky, pojišťovna je i přes konfrontační přístup připravená se zástupci nemocnice jednat a hledat řešení.
Foto: René Volfík/Economia

Vrchlabí (Trutnovsko) - Soukromá Česko-německá horská nemocnice ve Vrchlabí na Trutnovsku od 21. září zastavuje plánované operace a vyšetření pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). VZP dluží vrchlabské nemocnici více než 20 milionů korun za prokázanou zdravotní péči, uvedl ředitel soukromé vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml. VZP ve svém stanovisku uvedla, že nemá vůči vrchlabské nemocnici žádné finanční závazky, pojišťovna je i přes konfrontační přístup připravená se zástupci nemocnice jednat a hledat řešení.

"VZP svým jednáním ohrožuje poskytování zdravotní péče pro 35 000 stálých obyvatel regionu a 50 000 návštěvníků Krkonoš, tento fakt je obzvláště nebezpečný před nadcházející zimní sezonou," uvedl Dryml. Podle něj již nemocnice začala mediální kampaní informovat své klienty, kteří jsou pojištěnci VZP, o možném vypovězení smlouvy s VZP. Zároveň zřídila centrum, kde nabízí pomoc se změnou zdravotní pojišťovny všem pojištěncům VZP, kteří se nadále chtějí v nemocnici léčit.

Podle VZP vedení vrchlabské nemocnice odmítá akceptovat vyúčtování péče za rok 2014, které bylo naprosto v souladu se standardními úhradovými mechanismy a s úhradovou vyhláškou ministerstva zdravotnictví. "Ze strany managementu vrchlabské nemocnice jde o snahu vynutit si tímto způsobem a na úkor ostatních výrazně vyšší platby za péči, než jaké mají všechna zdravotnická zařízení v Česku," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

VZP uvedla, že pokud nemocnice skutečně přistoupí k tomu, že udělá z tří tisíc klientů VZP v dané spádové oblasti rukojmí, zajistí jim pojišťovna péči u ostatních smluvních partnerů, kterých má v dané oblasti dostatek.

Vrchlabská nemocnice již loni v listopadu pohrozila VZP exekucí, protože od ní prý nedostala zaplaceno za poskytnutou smluvní péči v roce 2013 téměř 4,5 milionu korun. VZP se tehdy ohradila, že své závazky prý řádně hradí.

V minulosti vrchlabská nemocnice vypověděla smlouvy například Vojenské zdravotní pojišťovně (VOZP) či Oborové zdravotní pojišťovně zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP). Z dnešního Drymlova vyjádření vyplývá, že kromě klientů VZP není poskytování zdravotní péče nijak omezeno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a odehnala americký torpédoborec. USA to popřely

Čínská armáda uvedla, že se dostala do drobného incidentu s americkým torpédoborcem, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Spojené státy to ale popřely a tvrzení označily za nepravdivé. Informuje o tom agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni.

V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž "narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty". Americké námořnictvo reagovalo vlastním prohlášením. "USS Milius provádí rutinní operace v Jihočínském moři a nebyl vyhnán. Spojené státy budou i nadále létat, plout a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje," stojí v něm.

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy