VZP bude zvýhodňovat praktické lékaře v odlehlých regionech

ČTK ČTK
25. 8. 2015 16:54
Pokud se opakovaně nikdo nepřihlásí do výběrového řízení na novou praxi, nabídne v dalším kole třicetiprocentní bonifikaci k běžné platbě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude finančně zvýhodňovat praktické lékaře pro děti i dospělé v oblastech, kde o zřízení ordinace není zájem, zejména v pohraničí.

Pokud se opakovaně nikdo nepřihlásí do výběrového řízení na novou praxi, nabídne v dalším kole třicetiprocentní bonifikaci k běžné platbě. Na úterní tiskové konferenci to uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Na největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu se s žádostí o nové motivační prvky obrátil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Ačkoliv jsou dodržovány zákonné požadavky na dostupnost lékařské péče, v regionech s menší hustotou obyvatel podle něj mohou být ordinace špatně dostupné zejména pro seniory nebo rodiny bez osobního automobilu.

Průměrná ordinace vydělá ročně dva miliony

Praktičtí lékaři mají od zdravotní pojišťovny placený paušál za každého pacienta a k tomu navíc úhrady za jednotlivé výkony. Průměrná ordinace lékaře pro dospělé si za rok vydělá kolem dvou milionů korun, bonifikace by tak znamenala zvýšení příjmu o 600 tisíc korun ročně.

U praktických lékařů pro děti a dorost by měla bonifikace podle Kabátka činit asi 550 tisíc korun. Lékaři, které tyto bonifikace přitáhnou do neoblíbených regionů, budou mít finanční zvýhodnění garantováno na pět let.

VZP by chtěla tyto nástroje zavést už od příštího roku. "Počítáme, že se bude týkat desítek lékařů, do budoucna to mohou být i stovky lékařů, protože nám populace praktických lékařů významně stárne," odhadoval Kabátek.

Pojišťovna plánuje také prémii až 40 tisíc korun ročně pro lékaře, kteří budou minimálně dvakrát týdně ordinovat až do 18 hodin a budou se věnovat preventivní péči. Jednorázová bonifikace v řádech desítek tisíc korun bude vyplacena lékařům, kteří doloží alespoň deset služeb ročně v rámci pohotovosti.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy