Náchod - Na zámku v Náchodě bude v sobotu 11. září pořádně živo a veselo. Konají se tam totiž tradiční Náchodské Kuronské slavnosti.
Nejrůznější kulturní akce se odehrají na všech pěti nádvořích, v zámecké kapli, v zámecké aleji či Piccolominské zahradě.
Umělecká vystoupení heců, zpěváků, tanečnic, pouličních kejklířů a šermířů či ukázky historických řemesel chtějí připomenout tradici pobytů vévody Kuronského na náchodském zámku.
Děti se mohou těšit na pohádky, sokolníky, klauniádu, balonkové kouzlení či zvířátkový kolotoč, dospělí třeba na Spirituál kvintet, Malé vinohradské divadlo nebo Smyčcový koncert.
Ve 14:30 dojde na slavnostní přivítání družiny vévody Kuronského.
Kdo byl vévoda Kuronský?
Kdo to vlastně vévoda Kuronský a proč zrovna na jeho pčest se slavnosti konají? Jak objasňuje historik Jaroslav Tovačovský, v roce 1797 navštívil náchodský zámek vévoda Kuronský a na jeho zvláštní příkaz bylo vybudováno zámecké divadlo. Mimo to se i vydláždilo nádvoří, na stráni k městu byly vybudovány nové schody, jež slouží dodnes, a podél nich vysázeny lípy. Na Červeném kopci z druhé strany zámku pak byla vysázena alej.
Vévodova družina prý čítala 80 osob, z toho 12 hudebníků a desetičlenný hudební soubor.
Náchodští ochotníci provedli v nově zřízeném divadle 11. září 1797 před vévodou Mozartovu operu Don Giovanni. Jak upozorňuje Tovačovský, bylo to jedno z prvních mimopražských uvedení této opery.
"Právě atmosféru vévodových pobytů, tehdy daleko bohatších a okázalejších, během nichž ožíval náchodský zámek i město mnoha kulturními akcemi, bály a koncerty, chceme návštěvníkům přiblížit," pokračuje historik. "Tato zajímavá léta jsou pro nás podnětem k založení tradice, která by nejen připomněla historii, ale oživila i mezinárodní vztahy, které ji provázely," dodal.