Na trať z Pardubic do Jaroměře vyjely nové vlaky

ČTK ČTK
26. 9. 2012 19:09
Nové elektrické třívozové soupravy RegioPanter jsou bezbariérové a klimatizované
Vlak RegioPanter.
Vlak RegioPanter. | Foto: České dráhy

Pardubice - Cestující na trati z Jaroměře do Hradce Králové a Pardubic se ve středu mohli poprvé svézt novým vlakem české výroby RegioPanter.

Pro České dráhy (ČD) soupravy vyrobila společnost Škoda Transportation. Dosud jezdily pouze ve zkušebním provozu bez pasažérů, řekl při slavnostním předání vlaku mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

"Od října budou dvě soupravy mezi Jaroměří a Pardubicemi nasazeny pravidelně, postupně budou dodány další," uvedl Šťáhlavský. Celkem by jich na trati mělo jezdit pět.

Nové elektrické třívozové soupravy RegioPanter jsou bezbariérové a klimatizované. Každá pojme 241 cestujících a může dosáhnout rychlosti až 160 kilometrů v hodině. V interiéru jsou k dispozici zásuvky a wifi připojení k internetu.

České dráhy objednaly u výrobce celkem 19 vlaků za téměř 2,5 miliardy korun. Na financování souprav pro východní Čechy, které budou stát 680 milionů korun, se podílí ze 40 procent také Regionální operační program Severovýchod.

V budoucnu by vlaky měly výrazně zkrátit cestu mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Po modernizaci a zdvojkolejnění trati, která je naplánována na období od léta 2013 do léta 2015, budou moci jezdit vyšší rychlostí. Vlaky by mohly odjíždět v takzvaném taktu každých 15 až 20 minut.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Železniční doprava v ČR.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální napadení číšníka v centru Prahy. Pražský vrchní soud potvrdil, že muži spáchali těžké ublížení na zdraví, nikoliv pokus o vraždu, jak skutek kvalifikovala státní zástupkyně. Arminovi snížil odvolací senát trest o půl roku, Aräshovi výši původního trestu potvrdil. Součástí verdiktu je i desetileté vyhoštění obou bratrů z ČR.

Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Na zahrádce restaurace u obchodního centra Quadrio se skupina dostala do sporu s obsluhou, protože si do podniku přinesla vlastní alkohol a odmítala odejít. Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Musel se podrobit několika operacím a zažádal si o invalidní důchod.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy