Žluté vlaky svezly za první rok 900 tisíc cestujících

Tereza Holanová Tereza Holanová
25. 9. 2012 11:14
RegioJet se nyní chystá na trasu do Berlína a Hamburku, se spojením do Brna váhá
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Soukromý železniční dopravce RegioJet přepravil a první rok svého působení na českých kolejích 900 tisíc cestujících, v průměru tedy 2465 pasažérů denně. V současné době už cestuje žlutými vlaky denně okolo 3900 osob.

Průměrná obsazenost vozů, které jezdí na trase Praha - Ostrava - Havířov (a jednou denně v každém směru Žilina), činila v uplynulém roce 84 procent. Nyní společnost mezi těmito městy vypravuje 18 spojů denně, loni v září přitom dopravce začínal s šesti.

Zda celkový počet přepravených pasažérů naplnil očekávání firmy, mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj nesdělil. Obsazenost ale podle něj potěšila. "Počítali jsme, že se bude pohybovat mezi 50 a 60 procenty," odpověděl pro Aktuálně.cz.

Německo na prvním místě

Skupina, která na nejatraktivnější trase v zemi narušila monopol státního podniku České dráhy, chce své kapacity posilovat i nadále.

Od prosince, kdy vstoupí v platnost nový jízdní řád, posílí spojení mezi Třincem a Českým Těšínem o šest spojů denně. V současné době mezi těmito městy jezdí dva vlaky denně.

Na otázku, zda RegioJet nadále usiluje o svůj vstup na trasu Praha - Brno, jak deklaroval ředitel skupiny Radim Jančura loni na podzim, Ondrůj reaguje, že se zatím stále jedná pouze o předmět úvah.

"Žádný konkrétní posun tu není," sdělil mluvčí s tím, že až se rozhodnou do Brna začít jezdit, tak jim postačí přidělení kapacity od Správy železniční dopravní cesty.

Za prioritní úkol však nyní označuje vstup na trasu Praha - Hamburk - Berlín. Stejně tak by skupina ráda pokračovala v expanzi na Slovensko, kde přepravuje cestující mezi Bratislavou, Komárnem a Dunajskou Stredou.

Partner, nebo konkurent?

V dalších měsících bude podle Ondrůje nárůst svezených osob pokračovat, strach z dalšího konkurenta - společnosti Leo Express, která vstoupí na český trh letos v prosinci - zatím RegioJet nemá.

"Vznikne tak silná dvojka, která se stane symbolem kvalitní železniční dopravy. Zákazníci pak budou mít málo důvodů, aby využívali služeb Českých drah," uvádí mluvčí RegioJetu.

Soupeřit s dalším hráčem pak Jančurova společnost hodlá hlavně v tom, že nabídne větší dopravní kapacitu a hustší síť zastávek.

Podívejte se, kdo bude letos soupeřit o české cestující:

Jak se cestuje vlakem RegioJetu:

 

 

 

Právě se děje

před 2 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy