KRNAP vyčlenil lezcům ledopád. Jinde by plašili zvěř

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 12. 2010 20:55
Správa KRNAPu jim zpřístupnila jednu lokalitu v Labském dole
Krkonošský ledopád otevřený pro lezce
Krkonošský ledopád otevřený pro lezce | Foto: KRNAP, Lukáš Neklan

Vrchlabí (Trutnovsko) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) pro letošní zimu nabídne zájemcům jednu lokalitu pro lezení na ledu.

Horolezci 20 metrů vysokou skalní stěnu najdou na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké trati Buď fit. V pondělí o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Správa parku letos provedla inventarizaci lišejníků, mechorostů a cévnatých rostlin na skalách v Labském dole, které jsou v zimě pokryty ledopády. "Cílem bylo získat odborná data a vyjít vstříc dlouhodobé diskusi, zda lezení na ledech ohrožuje krkonošskou přírodu či nikoli. Podařilo se nám vytypovat jednu lokalitu v Labském dole, kde by tuto aktivitu bylo možné realizovat za přesně stanovených podmínek bez ohrožení předmětů ochrany přírody," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Ledopád nebude technicky upravován

Správa KRNAP nezajišťuje opatření k bezpečnosti horolezců. "Každý z nich provozuje horolezeckou činnost na vlastní zodpovědnost, popř. sám zodpovídá za osoby mladší patnácti let, které jsou spolu ním zaregistrovány," upozorňuje se na stránkách parku.

Do ledové stěny bude možné vyrazit pouze v případě, že v lokalitě bude minimálně třiceticentimetrová vrstva sněhu a na skalním útvaru přiměřená vrstva ledu, která zajišťuje lezení bez poškození skalního povrchu a vegetace. "Do ledu nebudou vysekávány stupy, chyty nebo schody a oblast ledopádu nebude nijak technicky upravována pro usnadnění výstupu," uvedl Drahný.

Zájemci o lezení na ledové skalní stěně se musejí zaregistrovat na http://ledopad.krnap.cz, následně si musejí vyzvednout papírové oprávnění k horolezecké činnosti pro daný den. Na každý den bude zaregistrováno maximálně 16 osob, lezecká sezona začne 15. prosince, skončí 31. března.

KRNAP tím chce předejí t lezení na černo v méně vhodných oblastech, kde by horolezci  mohli narušovat některou z klidových zón živočichů. "Na rozdíl od nás lidí, nemají tyto druhy na výběr a mělo by být naší povinností jim alespoň nějaký prostor zachovat, když už jsme jim ho většinu zabrali," vysvětlují správci krkonošského parku.


 

Právě se děje

Další zprávy