Hradec Králové bude usilovat o zápis na seznam UNESCO. Máme padesátiprocentní šanci, odhaduje

ČTK ČTK
26. 6. 2018 18:14
Město si nechalo zpracovat komparativní studii, podle níž podobná architektura, jaká je v Hradci Králové, nemá mezi kandidáty na zapsání do seznamu UNESCO přímého konkurenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Hradec Králové - Hradec Králové bude usilovat o zápis čtvrti prvorepublikové moderní architektury od Josefa Gočára na seznam památek UNESCO. Prvním krokem bude prosadit lokalitu na národní indikativní seznam UNESCO. Podnět k zápisu město předloží ministerstvu kultury, rozhodli v úterý zastupitelé města. Myšlenka zápisu moderní architektury města na seznam UNESCO se v Hradci Králové debatuje od roku 2006.

Město si nechalo zpracovat komparativní studii, podle níž podobná architektura, jaká je v Hradci Králové, nemá mezi kandidáty na zapsání do seznamu UNESCO přímého konkurenta. Zapsání památky na národní indikativní seznam je podmínkou toho, aby se památka následně mohla dostat na samotný seznam světového dědictví UNESCO.

Vedoucí odboru památkové péče magistrátu Jan Falta zastupitelům řekl, že naděje na zapsání Hradce Králové na národní indikativní seznam je zhruba padesátiprocentní. "Šance na zapsání na světový seznam je pak daleko nižší. Úspěchem by byl i národní seznam, kde bychom se dostali do společnosti Karlštejna či Ještědu," řekl Falta.

Moderní architektura Hradce Králové je podle komparativní studie nejen v celorepublikovém měřítku zcela výjimečná. Nejcennější jsou objekty areálu Sboru kněze Ambrože a školského okrsku s mateřskou a základní školou a gymnáziem na Tylově nábřeží. Podle Falty moderní architektura Hradce uceleně dokumentuje vývoj urbanismu a architektury od konce 19. století do začátku druhé světové války.

Jedinou českou moderní stavbou zařazenou na seznam UNESCO je Vila Tugendhat v Brně, která byla dostavěna před 88 lety.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy