Hradec Králové bude usilovat o zápis na seznam UNESCO. Máme padesátiprocentní šanci, odhaduje

ČTK ČTK
26. 6. 2018 18:14
Město si nechalo zpracovat komparativní studii, podle níž podobná architektura, jaká je v Hradci Králové, nemá mezi kandidáty na zapsání do seznamu UNESCO přímého konkurenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Hradec Králové - Hradec Králové bude usilovat o zápis čtvrti prvorepublikové moderní architektury od Josefa Gočára na seznam památek UNESCO. Prvním krokem bude prosadit lokalitu na národní indikativní seznam UNESCO. Podnět k zápisu město předloží ministerstvu kultury, rozhodli v úterý zastupitelé města. Myšlenka zápisu moderní architektury města na seznam UNESCO se v Hradci Králové debatuje od roku 2006.

Město si nechalo zpracovat komparativní studii, podle níž podobná architektura, jaká je v Hradci Králové, nemá mezi kandidáty na zapsání do seznamu UNESCO přímého konkurenta. Zapsání památky na národní indikativní seznam je podmínkou toho, aby se památka následně mohla dostat na samotný seznam světového dědictví UNESCO.

Vedoucí odboru památkové péče magistrátu Jan Falta zastupitelům řekl, že naděje na zapsání Hradce Králové na národní indikativní seznam je zhruba padesátiprocentní. "Šance na zapsání na světový seznam je pak daleko nižší. Úspěchem by byl i národní seznam, kde bychom se dostali do společnosti Karlštejna či Ještědu," řekl Falta.

Moderní architektura Hradce Králové je podle komparativní studie nejen v celorepublikovém měřítku zcela výjimečná. Nejcennější jsou objekty areálu Sboru kněze Ambrože a školského okrsku s mateřskou a základní školou a gymnáziem na Tylově nábřeží. Podle Falty moderní architektura Hradce uceleně dokumentuje vývoj urbanismu a architektury od konce 19. století do začátku druhé světové války.

Jedinou českou moderní stavbou zařazenou na seznam UNESCO je Vila Tugendhat v Brně, která byla dostavěna před 88 lety.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy