Nebezpečné místo pro lidi, ráj pro zvířata. Zónu mezi Korejemi obývají vzácní tygři i jeřábi

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 6. 2018 16:47
Pro lidi jde o jedno z nejnebezpečnějších míst na světě. Ohrožené druhy, jako jsou asijští medvědi nebo tygři ussurijští, to ale vidí opačně.
Nevstupovat. Demilitarizované pásmo, to jsou zátarasy, ostnaté dráty a vojenské hlídky.
Nevstupovat. Demilitarizované pásmo, to jsou zátarasy, ostnaté dráty a vojenské hlídky. | Foto: Martin Novák

Soul/Pchjongjang - Do demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou nevstoupila lidská noha už desítky let. Je to země nikoho, smutná připomínka války, která rozdělila Korejský poloostrov. Zcela opuštěné ale toto místo není. Skrývá se zde několik druhů vzácných živočichů a rostlin, které se jinde vyskytují jen zřídka.

Ať už jde o asijské medvědy, nebo tygry ussurijské, je to pro ně jedno z posledních bezpečných míst na Zemi.

Konečný mír mezi Korejemi, otevření hranic a zrušení demilitarizované zóny, které jsou snem mnoha Korejců, tak mohou mít i negativní dopad. Mohly by zničit mnoho jedinečných ekosystémů.

Za Společnou bezpečnostní oblastí (Joint Security Area), kterou hojně navštěvují turisté, leží mezi Korejemi asi 250 kilometrů dlouhý a čtyři kilometry široký pás nedotčené přírody. Vzácné stěhovavé ptáky, ohrožené šelmy a stovky druhů rostlin "hlídá" z každé strany plot s ostnatým drátem a tisíce vojáků.

Podle jihokorejského ministerstva životního prostředí žije v oblasti 5097 druhů živočichů a rostlin, z nichž 106 je buď ohrožených, nebo chráněných. Obývají krajinu, která z hor přechází až do nížin a mokřadů, jež před korejskou válkou využívali zemědělci.

Kolik druhů živočichů v demilitarizované zóně doopravdy žije, je ale komplikované zjistit. Vědci kvůli špatné přístupnosti jen odhadují populace jednotlivých zvířat. S jistotou zaznamenali dvě z nejvíce ohrožených kočkovitých šelem - levharta mandžuského a tygra ussurijského. Není však jisté, jestli tam žijí trvale.

Mnoho zvířat navíc do oblasti přichází hledat útočiště. Každý rok přilétají tisíce stěhovavých ptáků, včetně vzácných druhů jeřábů. V okolních lesích žijí ohrožení medvědi ušatí nebo goralové.

Goral.
Goral. | Foto: www.indianjungles.com

Jak však připomíná britský deník The Guardian, demilitarizované pásmo je ojedinělou oblastí panenské přírody na Korejském poloostrově, na kterém posledních sto let neustále probíhá nějaký druh konfliktu.

Životní prostředí na poloostrově například poznamenaly boje o nerostné bohatství na počátku minulého století. Těžba během japonské okupace vedla k masivnímu odlesňování a znečišťování.

A v neposlední řadě oblast doplácí i na korejskou válku z poloviny 20. století. Právě od jejího konce v roce 1953 nicméně vzkvétá prostor kolem 38. rovnoběžky, která tvoří mezinárodně uznanou hranici rozdělující obě Koreje.

Aby jedinečnému ekosystému neuškodilo sjednocení Korejí a otevření hranic, nabízí se podle britského listu jedno řešení. Vytvořit chráněné oblasti kolem hranice a zapsat lokalitu na seznam světového dědictví UNESCO. Ostatně jihokorejská vláda podél své strany hranice už v 70. letech vymezila část území, které označila za národní památník. Žijí zde ohrožené druhy jeřábů, kteří ve východní Asii představují symbol štěstí a věrnosti.

Video: Donald Trump pustil Kim Čong-unovi video, které nechal před summitem vyrobit

Trump pustil Kimovi video plné akce a patosu. Nechyběl ani představitel Ramba. | Video: The White House
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 4 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy