Nebezpečné místo pro lidi, ráj pro zvířata. Zónu mezi Korejemi obývají vzácní tygři i jeřábi

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 6. 2018 16:47
Pro lidi jde o jedno z nejnebezpečnějších míst na světě. Ohrožené druhy, jako jsou asijští medvědi nebo tygři ussurijští, to ale vidí opačně.
Nevstupovat. Demilitarizované pásmo, to jsou zátarasy, ostnaté dráty a vojenské hlídky.
Nevstupovat. Demilitarizované pásmo, to jsou zátarasy, ostnaté dráty a vojenské hlídky. | Foto: Martin Novák

Soul/Pchjongjang - Do demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou nevstoupila lidská noha už desítky let. Je to země nikoho, smutná připomínka války, která rozdělila Korejský poloostrov. Zcela opuštěné ale toto místo není. Skrývá se zde několik druhů vzácných živočichů a rostlin, které se jinde vyskytují jen zřídka.

Ať už jde o asijské medvědy, nebo tygry ussurijské, je to pro ně jedno z posledních bezpečných míst na Zemi.

Konečný mír mezi Korejemi, otevření hranic a zrušení demilitarizované zóny, které jsou snem mnoha Korejců, tak mohou mít i negativní dopad. Mohly by zničit mnoho jedinečných ekosystémů.

Za Společnou bezpečnostní oblastí (Joint Security Area), kterou hojně navštěvují turisté, leží mezi Korejemi asi 250 kilometrů dlouhý a čtyři kilometry široký pás nedotčené přírody. Vzácné stěhovavé ptáky, ohrožené šelmy a stovky druhů rostlin "hlídá" z každé strany plot s ostnatým drátem a tisíce vojáků.

Podle jihokorejského ministerstva životního prostředí žije v oblasti 5097 druhů živočichů a rostlin, z nichž 106 je buď ohrožených, nebo chráněných. Obývají krajinu, která z hor přechází až do nížin a mokřadů, jež před korejskou válkou využívali zemědělci.

Kolik druhů živočichů v demilitarizované zóně doopravdy žije, je ale komplikované zjistit. Vědci kvůli špatné přístupnosti jen odhadují populace jednotlivých zvířat. S jistotou zaznamenali dvě z nejvíce ohrožených kočkovitých šelem - levharta mandžuského a tygra ussurijského. Není však jisté, jestli tam žijí trvale.

Mnoho zvířat navíc do oblasti přichází hledat útočiště. Každý rok přilétají tisíce stěhovavých ptáků, včetně vzácných druhů jeřábů. V okolních lesích žijí ohrožení medvědi ušatí nebo goralové.

Goral.
Goral. | Foto: www.indianjungles.com

Jak však připomíná britský deník The Guardian, demilitarizované pásmo je ojedinělou oblastí panenské přírody na Korejském poloostrově, na kterém posledních sto let neustále probíhá nějaký druh konfliktu.

Životní prostředí na poloostrově například poznamenaly boje o nerostné bohatství na počátku minulého století. Těžba během japonské okupace vedla k masivnímu odlesňování a znečišťování.

A v neposlední řadě oblast doplácí i na korejskou válku z poloviny 20. století. Právě od jejího konce v roce 1953 nicméně vzkvétá prostor kolem 38. rovnoběžky, která tvoří mezinárodně uznanou hranici rozdělující obě Koreje.

Aby jedinečnému ekosystému neuškodilo sjednocení Korejí a otevření hranic, nabízí se podle britského listu jedno řešení. Vytvořit chráněné oblasti kolem hranice a zapsat lokalitu na seznam světového dědictví UNESCO. Ostatně jihokorejská vláda podél své strany hranice už v 70. letech vymezila část území, které označila za národní památník. Žijí zde ohrožené druhy jeřábů, kteří ve východní Asii představují symbol štěstí a věrnosti.

Video: Donald Trump pustil Kim Čong-unovi video, které nechal před summitem vyrobit

Trump pustil Kimovi video plné akce a patosu. Nechyběl ani představitel Ramba. | Video: The White House
 

Právě se děje

Další zprávy