Hradec Králové - S arcibiskupem Karlem Otčenáškem se v pátek v centru Hradce Králové rozloučily odhadem přes dva tisíce lidí.
Po mši a pohřebních obřadech bylo tělo zesnulého, který byl 23. biskupem královéhradeckým, uloženo do krypty v presbytáři katedrály.
Mši ve zcela zaplněném chrámu sloužil královéhradecký biskup Jan Vokál. Předcházelo jí několikaminutové vyzvánění zvonů. Posledního rozloučení se zúčastnili například pražský arcibiskup Dominik Duka, ministři Leoš Heger a Miroslav Kalousek a většina českých a slovenských biskupů.
Církev má sloužit lidem, tvrdil Otčenášek
Lidé, kteří se nevešli do katedrály, sledovali mši na velkoplošné obrazovce. Po mši průvod vynesl rakev před katedrálu, kde se s Karlem Otčenáškem mohli věřící rozloučit naposledy. Následnému uložení do krypty již přihlíželi pouze jeho nejbližší.
"Zapsal se nejen jako církevní činitel, ale jako člověk, který opravdu měl vždy zájem o druhé. Církev chápal jako instituci, která má sloužit člověku," řekl o Otčenáškovi arcibiskup Dominik Duka.
V kryptě hradecké katedrály jsou ostatky některých hradeckých biskupů. Ostatní jsou pohřbeni v Chrasti u Chrudimi, kde dříve měli biskupové letní sídlo, vysvětlil biskupský sekretář Vojtěch Macek. Odhadl, že pohřbu přihlížely přes dva tisíce lidí.
Krátce o Karlu Otčenáškovi:
Narodil se v Českém Meziříčí na Rychnovsku 13. dubna 1920. Knězem se stal v březnu 1945, o pět let později byl tajně vysvěcen na biskupa. Deset a půl roku byl vězněn v komunistických žalářích. Po amnestii v roce 1962 pracoval jako dělník v mlékárně. Do duchovní správy se mohl vrátit v roce 1965.
Do úřadu hradeckého biskupa se vrátil v prosinci 1989. Rezignoval v červnu 1998. Krátce nato mu tehdejší papež Jan Pavel II. pro jeho zásluhy udělil osobní titul arcibiskupa. V roce 1995 obdržel Řád Tomáše Garrigua Masaryka, získal také čestné občanství Hradce Králové a další ocenění.