Tatrovické volby budou zkoumat soudci ve Štrasburku

Domácí Domácí
13. 9. 2011 11:25
Podle opozice i policie zmanipulovala volby ODS. České soudy jim ale za pravdu nedaly
Foto: Jan Langer

Tatrovice - Podezřelé volby v Tatrovicích na Sokolovsku zřejmě skončí až u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Podle sdružení Nezávislých kandidátů byly volby zmanipulované a vítězná strana ODS podváděla. Podezření potvrdila i policie.

Ta došla při vyšetřování k závěru, že s volebními lístky se skutečně manipulovalo a stal se trestný čin. Jenže pachatel je neznámý.

"Asi se obrátíme do Štrasburku. Stojíme si za tím, že volby zmanipulované byly, potvrdila to policie. Takhle to přece nemůže skončit," uvedl pro Mladou Frontu Hynek Ošťádal ze Sdružení nezávislých kandidátů.

V komunálních volbách zvítězila ODS poté, co získala 55 procent hlasů. Přibližně 70 procent obyvatel ale podepsalo petici, ve které tvrdí, že straně hlas nedali.

Policisté se pak zpětně vyptávali lidí, koho volili. A podle jejich zjištění vyhráli volby nezávislí, ODS byla až druhá.

Občanští demokraté ale manipulaci s volbami odmítají. "Já mám svědomí naprosto čisté," tvrdí novopečený starosta Luděk Němec.

Nezávislí se nejdřív domáhali spravedlnosti u krajského soudu. Ten ale neuznal petici a potvrdil výsledek voleb.

Sdružení se proto obrátilo na Ústavní soud. Ani tam ale jeho zástupci neuspěli, protože promeškali zákonem stanovené lhůty.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy