Tatrovické volby budou zkoumat soudci ve Štrasburku

Domácí Domácí
13. 9. 2011 11:25
Podle opozice i policie zmanipulovala volby ODS. České soudy jim ale za pravdu nedaly
Foto: Jan Langer

Tatrovice - Podezřelé volby v Tatrovicích na Sokolovsku zřejmě skončí až u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Podle sdružení Nezávislých kandidátů byly volby zmanipulované a vítězná strana ODS podváděla. Podezření potvrdila i policie.

Ta došla při vyšetřování k závěru, že s volebními lístky se skutečně manipulovalo a stal se trestný čin. Jenže pachatel je neznámý.

"Asi se obrátíme do Štrasburku. Stojíme si za tím, že volby zmanipulované byly, potvrdila to policie. Takhle to přece nemůže skončit," uvedl pro Mladou Frontu Hynek Ošťádal ze Sdružení nezávislých kandidátů.

V komunálních volbách zvítězila ODS poté, co získala 55 procent hlasů. Přibližně 70 procent obyvatel ale podepsalo petici, ve které tvrdí, že straně hlas nedali.

Policisté se pak zpětně vyptávali lidí, koho volili. A podle jejich zjištění vyhráli volby nezávislí, ODS byla až druhá.

Občanští demokraté ale manipulaci s volbami odmítají. "Já mám svědomí naprosto čisté," tvrdí novopečený starosta Luděk Němec.

Nezávislí se nejdřív domáhali spravedlnosti u krajského soudu. Ten ale neuznal petici a potvrdil výsledek voleb.

Sdružení se proto obrátilo na Ústavní soud. Ani tam ale jeho zástupci neuspěli, protože promeškali zákonem stanovené lhůty.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy