Karlovarská nemocnice bude mít příští rok novou dialýzu

ČTK ČTK
24. 7. 2012 17:12
Nové středisko umožní zvýšit kapacitu dialýzy na dvojnásobek
Nemocnice v Karlových Varech.
Nemocnice v Karlových Varech. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Společnost Fresenius Madical Care postaví v karlovarské nemocnici nové dialyzační středisko.

Dohodla se na tom s Karlovarským krajem, který je vlastníkem nemocnice, a Karlovarskou krajskou nemocnicí a.s. (KKN), která ji provozuje.

Nové středisko umožní zvýšit kapacitu dialýzy na dvojnásobek, řekl ředitel společnosti Fresenius David Prokeš.

"Současné středisko má kapacitu deseti lůžek a je pro potřeby dialýzy už naprosto nedostačující, například třikrát týdně musí pracovat ve čtyřech směnách, což znamená, že pacienti i personál začínají čtvrtou směnu o půlnoci," uvedl Prokeš.

Dialyzační středisko vznikne přestavbou objektu pod bývalou lékárnou v nemocnici. Budova nadále zůstane majetkem Karlovarského kraje.

Náklady zhruba 48 milionů korun uhradí Fresenius, přičemž po dobu 20 let se náklady budou splácet ve formě sníženého nájmu.

Dialyzační středisko pronajala karlovarská nemocnice soukromému provozovateli před pěti lety. Podle generálního ředitele KKN Luďka Nečesaného tak není dnes možné debatovat o tom, proč nemocnice dialýzu neprovozuje sama.

"Chtěli jsme, aby nemocnice ze současné situace vytěžila maximum při zachování medicínského komfortu pro pacienty," uvedl Nečesaný.

Zlaté vejce

Jak řekl, dialýza byla zatím zlatým vejcem zdravotnické péče. To ale pomalu přestává platit, protože pojišťovny radikálně omezují platby, naposledy o 20 procent a mluví se pro příští rok o dalším snížení plateb.

Podívejte se: Potřebuješ ledvinu? Vem si mou

V září letošního roku by podle Prokeše měl být hotový projekt nového střediska, stavět by mohlo začít v prosinci. Se zahájením provozu se počítá v říjnu příštího roku.

Fresenius Medical Care má nyní v České republice 19 dialyzačních středisek, v Karlovarském kraji kromě Karlových Varů také v Sokolově a Mariánských Lázních.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy