Karlovarská nemocnice bude mít příští rok novou dialýzu

ČTK ČTK
24. 7. 2012 17:12
Nové středisko umožní zvýšit kapacitu dialýzy na dvojnásobek
Nemocnice v Karlových Varech.
Nemocnice v Karlových Varech. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Společnost Fresenius Madical Care postaví v karlovarské nemocnici nové dialyzační středisko.

Dohodla se na tom s Karlovarským krajem, který je vlastníkem nemocnice, a Karlovarskou krajskou nemocnicí a.s. (KKN), která ji provozuje.

Nové středisko umožní zvýšit kapacitu dialýzy na dvojnásobek, řekl ředitel společnosti Fresenius David Prokeš.

"Současné středisko má kapacitu deseti lůžek a je pro potřeby dialýzy už naprosto nedostačující, například třikrát týdně musí pracovat ve čtyřech směnách, což znamená, že pacienti i personál začínají čtvrtou směnu o půlnoci," uvedl Prokeš.

Dialyzační středisko vznikne přestavbou objektu pod bývalou lékárnou v nemocnici. Budova nadále zůstane majetkem Karlovarského kraje.

Náklady zhruba 48 milionů korun uhradí Fresenius, přičemž po dobu 20 let se náklady budou splácet ve formě sníženého nájmu.

Dialyzační středisko pronajala karlovarská nemocnice soukromému provozovateli před pěti lety. Podle generálního ředitele KKN Luďka Nečesaného tak není dnes možné debatovat o tom, proč nemocnice dialýzu neprovozuje sama.

"Chtěli jsme, aby nemocnice ze současné situace vytěžila maximum při zachování medicínského komfortu pro pacienty," uvedl Nečesaný.

Zlaté vejce

Jak řekl, dialýza byla zatím zlatým vejcem zdravotnické péče. To ale pomalu přestává platit, protože pojišťovny radikálně omezují platby, naposledy o 20 procent a mluví se pro příští rok o dalším snížení plateb.

Podívejte se: Potřebuješ ledvinu? Vem si mou

V září letošního roku by podle Prokeše měl být hotový projekt nového střediska, stavět by mohlo začít v prosinci. Se zahájením provozu se počítá v říjnu příštího roku.

Fresenius Medical Care má nyní v České republice 19 dialyzačních středisek, v Karlovarském kraji kromě Karlových Varů také v Sokolově a Mariánských Lázních.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy