Dva bratři okradli stát na daních o více než 60 milionů

ČTK ČTK
26. 10. 2012 11:51
Za mnohamilionové krácení daní byli odsouzeni na čtyři a pět let nepodmíněně

Karlovy Vary - Za mnohamilionové krácení daní byli odsouzeni dva bratři z Karlovarska na čtyři a pět let nepodmíněně.

V letech 2008 až 2009 měli oba muži obchodní firmy a oba v daňových přiznáních vykazovali fiktivní výdaje.

Stát tak okradli na daních o více než 60 milionů korun, informoval mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

"První z odsouzených měl v letech 2008 až 2009, jako vlastník obchodní společnosti, uvádět v daňových přiznáních k DPH výdaje ve výši zhruba 112 milionů korun. Kriminalisté však zjistili, že podstatná část jím uváděných výdajů, celkem asi 107 milionů korun, nebyla hrazena žádnému podnikatelskému subjektu. Naopak, tyto údajné výdaje byly zasílány na soukromé účty vlastníka společnosti a další fyzické osoby, a následně vybírány v hotovosti," uvedl Ibehej.

Tímto jednáním zkrátil svou daňovou povinnost o 17 milionů korun na DPH.

Jeho bratr si v jiné firmě počínal stejně. V letech 2008 až 2009 v daňových přiznáních k platbě DPH uvedl výdaje ve výši cca 340 milionů korun.

I v tomto případě však převážnou část výdajů, asi 276 milionů korun, fakticky neuhradil žádným dalším subjektům, ale převedl jak na svůj soukromý účet, tak na účet svého bratra a účet další osoby. Škoda na neodvedené DPH byla vyčíslena na 44 milionů korun.

Oběma mužům navíc Vrchní soud v Praze uložil osmiletý trest zákazu činnosti spočívající v zákazu podnikání v oblasti marketingových a reklamních činností a stavebnictví.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy