Další porcelánka je v krizi, začalo insolvenční řízení

ČTK ČTK
14. 3. 2011 16:16
Návrh na firmu Haas and Czjzek podal jeden ze zaměstnanců, nedostal mzdu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Horní Slavkov (Sokolovsko) - Krajský soud v Plzni zahájil insolvenční řízení s firmou Haas & Czjzek - První porcelánová manufaktura v Čechách, která koncem ledna zastavila produkci a propustila přibližně stovku zaměstnanců.

Návrh na insolvenční řízení podal k soudu jeden ze zaměstnanců, jimž nebyly vyplaceny mzdy za leden a ani tříměsíční odstupné. Informaci o zahájení řízení zveřejnil soud v insolvenčním rejstříku.

Žádost o zahájení insolvenčního řízení zdůvodnil navrhovatel tím, že mzdy nedostala i řada dalších zaměstnanců, jejichž jména v podané žádosti také figurují.

Právě vyhlášení řízení o úpadku je patrně jediným způsobem, jak mají lidé alespoň určitou naději peníze získat.

Zaměstnanci skončili na úřadu práce

Část z propuštěných skončila v evidenci úřadů práce, některým se podařilo sehnat práci u firmy vyrábějící pro automobilový průmysl.

Mluvčí sokolovského úřadu práce Jaroslav Januš v pondělí řekl, že první krok, aby mohli lidé žádat o uspokojení mzdových nároků, bylo právě podání návrhu na insolvenční řízení.

Úřad práce je připravený bývalým zaměstnancům z hornoslavkovské porcelánky pomoci s vyplňováním příslušných žádostí. Žadatelé musí předložit mimo jiné potvrzení o výši dlužných mezd, občanský průkaz a průkaz zdravotního pojištění.

O uzavření porcelánky rozhodl počátkem roku její jediný vlastník, ruský podnikatel Ruslan Sajfulin, který sám odebíral až 40 procent roční produkce.

Loni v únoru však ruská vláda zvýšila clo na dovoz porcelánu z Česka a tamní trh odebíral čím dál méně zboží. Proto majitel už nechtěl ve ztrátové výrobě pokračovat. Podle ředitele firmy Zdeňka Uhlíře je majitel ochoten případně jednat o prodeji porcelánky.

V Karlovarském kraji je ve složité situaci také společnost Starorolský porcelán Moritz Zdekauer Karlovy Vary, který je od ledna na vlastní žádost v insolvenci. Porcelánka dluží asi 52 milionu korun a o jejím osudu rozhodnou v dubnu věřitelé. Na rozdíl od Horního Slavkova starorolská továrna dále vyrábí a její vedení navrhlo řešit insolvenci reorganizací.

 

Právě se děje

Další zprávy