Porcelánka krachuje, kraj podává lidem pomocnou ruku

Domácí Domácí
26. 1. 2011 12:04
Na příslušných úřadech si mohou zažádat o dávky v hmotné nouzi
Obrázky s krtečkem jsou v kurzu bez ohledu na dobu a politický režim.
Obrázky s krtečkem jsou v kurzu bez ohledu na dobu a politický režim. | Foto: Ondřej Besperát

Stará Role - Zaměstnanci porcelánky Moritz Zdekauer, která se dostala do insolvenčního řízení a nemá na výplaty, nezůstanou úplně bez peněz.

Finanční pomoc jim přislíbil karlovarský úřad práce. Hejtmanství kraje se také rozhodlo jednat a vyčlenilo prostředky na dávky v hmotné nouzi.

Zaměstnanci o ně mohou požádat na svých obecních a městských úřadech, kterým kraj už rozeslal příslušné pokyny.

Dávky považuje za nejúčinnější způsob řešení. Půjčky z rozpočtu kraje, jež byly dříve poskytnuty zaměstnancům krachujících porcelánek v Nové Roli, Chodově a Lesově, by totiž museli schválit krajští zastupitelé, kteří se sejdou až 17. února.

"Navíc se dávky v hmotné nouzi, na rozdíl od půjček, nemusejí vracet," řekl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Miloslav Čermák.

Dokonce i do samotné firmy dorazily pracovnice odboru zdravotnictví a sociálních věcí, které zhruba 60 zaměstnancům předaly informace a formuláře žádostí.

"Podle údajů, které máme k dispozici, se již na obecní úřady začínají vracet vyplněné žádosti o dávky," uvedla vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Stanislava Správková.

Zaměstnancům krachující porcelánky pomůže i karlovarský úřad práce. Vyčlenil na to 12 milionů korun.

Zaměstnanci, kteří už tři měsíce nedostali výplatu, si mohou na úřadu práce podat žádost o příspěvek.

Někteří lidé už této nabídky využili. Požádat mohou o uspokojení mzdových nároků až za tři měsíce.

"Maximální měsíční výše vyplacených mzdových nároků nesmí překročit částku 35.397 korun," uvedla mluvčí úřadu práce Veronika Rohošková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy