Porcelánka krachuje, kraj podává lidem pomocnou ruku

Domácí Domácí
26. 1. 2011 12:04
Na příslušných úřadech si mohou zažádat o dávky v hmotné nouzi
Obrázky s krtečkem jsou v kurzu bez ohledu na dobu a politický režim.
Obrázky s krtečkem jsou v kurzu bez ohledu na dobu a politický režim. | Foto: Ondřej Besperát

Stará Role - Zaměstnanci porcelánky Moritz Zdekauer, která se dostala do insolvenčního řízení a nemá na výplaty, nezůstanou úplně bez peněz.

Finanční pomoc jim přislíbil karlovarský úřad práce. Hejtmanství kraje se také rozhodlo jednat a vyčlenilo prostředky na dávky v hmotné nouzi.

Zaměstnanci o ně mohou požádat na svých obecních a městských úřadech, kterým kraj už rozeslal příslušné pokyny.

Dávky považuje za nejúčinnější způsob řešení. Půjčky z rozpočtu kraje, jež byly dříve poskytnuty zaměstnancům krachujících porcelánek v Nové Roli, Chodově a Lesově, by totiž museli schválit krajští zastupitelé, kteří se sejdou až 17. února.

"Navíc se dávky v hmotné nouzi, na rozdíl od půjček, nemusejí vracet," řekl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Miloslav Čermák.

Dokonce i do samotné firmy dorazily pracovnice odboru zdravotnictví a sociálních věcí, které zhruba 60 zaměstnancům předaly informace a formuláře žádostí.

"Podle údajů, které máme k dispozici, se již na obecní úřady začínají vracet vyplněné žádosti o dávky," uvedla vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Stanislava Správková.

Zaměstnancům krachující porcelánky pomůže i karlovarský úřad práce. Vyčlenil na to 12 milionů korun.

Zaměstnanci, kteří už tři měsíce nedostali výplatu, si mohou na úřadu práce podat žádost o příspěvek.

Někteří lidé už této nabídky využili. Požádat mohou o uspokojení mzdových nároků až za tři měsíce.

"Maximální měsíční výše vyplacených mzdových nároků nesmí překročit částku 35.397 korun," uvedla mluvčí úřadu práce Veronika Rohošková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy