K referendu o školkách ve Velké Bystřici přišlo málo lidí

24. 5. 2014 19:06
V obci na Olomoucku vyhlásili refendum kvůli velkým emocím, které plány vedení města ohledně sloučení školek vyvolaly.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Velká Bystřice - Referendum k osudu dvou mateřských škol ve Velké Bystřici na Olomoucku není platné, protože svůj hlas neodevzdalo aspoň 35 procent voličů. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách Velké Bystřice.

Referendum, které se konalo současně s eurovolbami, vyhlásili v obci poprvé. Důvodem byly velké emoce, které plány vedení města ohledně sloučení školek vyvolaly.

Svůj hlas v referendu odevzdalo 745 obyvatel Velké Bystřice, k platnosti hlasování jich bylo zapotřebí aspoň 850. Více než polovina lidí, kteří se neplatného referenda zúčastnili, se sloučením mateřských škol nesouhlasila. Místostarosta obce Ivo Slavotínek (KDU-ČSL) řekl, že o sloučení nyní rozhodne zastupitelstvo obce. Výsledek hlasování nechtěl předjímat.

V referendu obyvatelé obce odpovídali na otázku, zda souhlasí s tím, aby město trvale přemístilo příští školní rok mateřskou školu Na Svobodě do budovy mateřské školy na Zámeckém náměstí. První školka by zanikla, druhá by se rozšířila; přistavěla by se dvě oddělení. Školku Na Svobodě navštěvuje nyní 28 dětí, druhou školku umístěnou v zámeckém parku 84 dětí. Plány města vyvolalo ve Velké Bystřici s 3000 obyvatel velké spory, které se řeší od února a provázely ji také petice nespokojených rodičů.

"K referendu jsme se rozhodli proto, že po měsíci intenzivní společenské diskuse, která rozdělovala veřejnost na dva stejně silné tábory jsme zjistili, že to není otázka, kterou by mělo rozhodnout 15 zastupitelů," uvedl Slavotínek.

Referenda se konala ve dnech voleb do Evropského parlamentu v dalších sedmi obcích v zemi. Lidé rozhodovali například o stavbě závodu či omezení hazardu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Johannesburgu se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus

V jeskynním komplexu Drimolen u Johannesburgu v Jihoafrické republice se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus, který možná jako první migroval z Afriky do zbytku světa a je jedním z přímých předchůdců moderního člověka. Zároveň je to první takový nález v Jihoafrické republice, píše dnes BBC.

Výsledky výzkumu, který prováděl Andy Herries z australské univerzity La Trobe v Melbourne s týmem vědců, jsou popsány ve studii zveřejněné dnes v časopise Science.

Dosud se mělo za to, že Homo erectus pochází z východní Afriky, ale soudě podle nového nálezu by mohl ve skutečnosti pocházet z jihu afrického kontinentu, odtud migrovat na severovýchod a sever Afriky a nakonec osídlit i zbytek světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy