Referendum o dřevozpracující firmě ve Vodňanech není závazné

ČTK ČTK
24. 5. 2014 17:54
Většina občanů odmítla stavbu dřevozpracujícího závodu, ale referenda se zúčastnilo méně než 35 procent lidí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: ČTK

Vodňany - Většina občanů Vodňan dnes v referendu odmítla stavbu dřevozpracujícího závodu rakouské společnosti Holzindustrie Schweighofer. Výsledky ale nejsou závazné, referenda se zúčastnilo méně než 35 procent oprávněných voličů.

Většina hlasujících však stavbu odmítla a zastupitelé, kteří o investici za bezmála čtyři miliardy korun budou rozhodovat 23. června, by se jejich názorem měli řídit. Řekl to starosta Viktor Blaščák (Vodňany pro změnu).

Referenda se podle Blaščáka zúčastnilo 1765 lidí, což představuje 32,8 procenta z oprávněných voličů. "Chybělo 118 hlasujících, aby referendum bylo podle zákona platné a závazné," uvedl starosta. Pro se vyslovilo 599 hlasujících, to je 33,93 procenta. Proti stavbě hlasovalo 1122 lidí (63,57 procenta), 13 lidí se hlasování zdrželo a 31 hlasů bylo neplatných.

Pět set nových pracovních míst

Závod by měl podle představ rakouské společnosti vyrůst nedaleko od města. V první fázi by v něm vzniklo přibližně 500 nových pracovních míst. Nezaměstnanost přímo ve Vodňanech dosahuje podle starosty 8,6 procenta, ve městě je registrováno 425 uchazečů o zaměstnání. Vodňany mají přibližně 7000 obyvatel.

Nový závod by chtěl ve velkém zpracovávat jehličnaté kulatiny, která se nyní vyváží pouze v surovém stavu. Ročně by měl zpracovat až milion kubíků dřeva, což je zhruba pětina veškerého českého vývozu. Projekt tak podporuje i ministerstvo zemědělství.

Holzindustrie Schweighofer podle svých webových stránek provozuje dvě velké pily a dva navazující závody v Rumunsku. Zaměstnává tam asi 2500 lidí. Své produkty vyváží zhruba do 60 zemí, export tvoří 80 procent její produkce.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy